Ragıp Ertuğrul ragipertugrul@gmail.com@

#HerŞeyÇokGüzelOlacak diyen sanatçıya ödülünü vermeme hadsizliği

Ödül töreni, Türk sinemasının ‘gurur gecesi’ olacakken; resmen ‘utanç gecesi’ olmuş SESAM’ın bu tavrıyla.

Türk Sinemasını Geleceğe Kim Taşıyacak?

Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SESAM), “Türk Sinemasını Geçmişten Geleceğe Taşıyanlar” adını verdiği bir gece organize etmiş. Bu geceye de sembolik bir ödül vermek için belirledikleri sanatçıları davet etmişler. Buraya kadar herşey normal.

Gelgelelim SESAM davet ettiği sanatçılardan bazılarını telefonla arayarak program süresinin yetmeyeceğini; o nedenle ödüllerini iki ay sonra vereceklerini belirtmiş.

Peki kim bu sanatçılar? Usta müzisyen Cahit Berkay ile tiyatro oyuncusu ve seslendirme sanatçıcı Parla Şenol...

Tesadüfe bakın ki her ikisi de #HerŞeyÇokGüzelOlacak dileklerini sosyal medya hesaplarından dile getirmişler.

‘Sanat politika içerir, sanatçı da politiktir’ deyip duruyoruz. Hatta bir önceki yazımı da bu minvalde derlemiştim hatırlarsanız. Berkay ve Şenol, düşüncelerini özgürce ifade etmelerinden dolayı bu saygısız tavıra maruz kalmış belli ki.

Ödül töreni, Türk sinemasının ‘gurur gecesi’ olacakken; resmen ‘utanç gecesi’ olmuş SESAM’ın bu tavrıyla. Türk sinemasını geleceğe, koşulsuz şartsız biat edenlerin taşıyacağını mı sanıyorlar acaba?

Sözde meslek birliğinin yönetiminin, mesleğin değil kendi ikbâli için Türk sinemasıyla ilişkisine, emeğine bakmaksızın canları istediği gibi ödül verme hadsizliğine düştükleri ortada.

Öte yandan, ödül alanların bu ödülü, hele ki Cahit Berkay’a ve Parla Şenol’a yapılan bu saygısızlıktan sonra iade etmelerini veya en azından protesto etmelerini beklerdim.

SESAM’ın 12 yıllık hükümdarının televizyon dizilerine güzelleme yapmasından belli sinemayı ne kadar önemsediği! Bu meslek birliğinin yönetiminde genç jenerasyonun ve kadınların hakimiyeti olsaydı, vizyon ve zarafet ön planda olurdu.

Gelelim, dün açıklanan Doğan Kitap’ın Duygu Asena’nın anısını ve fikirlerini yaşatmak için düzenlediği Duygu Asena “Kadının Hâlâ Adı Yok” Roman Ödülü’ne.

Seçici kurul, Gaye Boralıoğlu’nu, 'Dünyadan Aşağı' adlı eseriyle ödüle değer görmüş. Öte yandan Duygu Asena ışıklar içinden bakıp da adına oluşturulan ödülün jürisindeki erkek hegemonyasını görse “Kadının edebiyat jürilerinde de adının hâlâ olmadığına” tanık olup üzülürdü.

Öte yandan erkek dünyasının kadından korkmasında haklılık payı da yok değil hani! Kumbaracı50’nin bu sezonki oyunu “Nihayet Makamı” tamamen kadın elinden çıkma desek yeridir. Ama ne oyun!

Burçak Çöllü’nün naif ve zarif bir aşk üzerine kurguladığı ama bir o kadar keskin toplumsal gözlemlerle bezeli metni... gerçek ve hâyâl dünyasını, bugünü ve geçmişi yine naif ışıklarla ayıran rejisi... oyunun hikayeler arasındaki yumuşak  geçişini sağlayan işlevsel kostümleri ve dekoru...

Hele Çöllü’nün Türk musikisine birer pırlanta tanesi gibi armağan ettiği özgün besteleri ve bu bestelerin müthiş bir sesle seslendirilmesi, tanburun buruk tınısıyla buluşarak oyunun estetik bütünlüğünü sağlıyor.

Gülhan Kadim ve Ayşegül Uraz’ın oyunculuklarıyla seyircinin kalbine yavaşça süzülen ve bir hançer gibi saplanan “Nihayet Makamı”nı mutlaka seyredin.

Diğer Yazıları

En Çok Okunan Haberler
Acılı anneden Gülben Ergen'e tepki!1Acılı anneden Gülben Ergen'e tepki!
Feyzioğlu: Baroların ezici çoğunluğu yargı reformunu destekliyor2Feyzioğlu: Baroların ezici çoğunluğu yargı reformunu destekliyor
Şevket Çoruh'a saldırıda yeni detaylar3Şevket Çoruh'a saldırıda yeni detaylar
İBB taşınıyor! İşte yeni yönetim binası4İBB taşınıyor! İşte yeni yönetim binası
Canan Karatay: Köy zeytinyağı ve tereyağı kilo aldırmaz5Canan Karatay: Köy zeytinyağı ve tereyağı kilo aldırmaz
Anket şirketleri yeni partiler için ne diyor?6Anket şirketleri yeni partiler için ne diyor?
Serdar Tuncer: Yeni Şafak'ın yazılarıma son verdiğini öğrendim, buraya kadarmış7Serdar Tuncer: Yeni Şafak'ın yazılarıma son verdiğini öğrendim
Her Yerde Sen 14. yeni bölüm fragmanı yayınlandı8Her Yerde Sen 14. yeni bölüm fragmanı yayınlandı
Bahçeli: Yenikapı'ya otomobil sergisi açacak kadar çıldıran...9Yenikapı'ya otomobil sergisi açacak kadar çıldıran...
Kim Kardashian canlı yayında altına kaçırdığını itiraf etti10Kim Kardashian canlı yayında altına kaçırdığını itiraf etti