Youtube ''adam'' oldu mu olmadı mı? İşte uzmanların ortak kararı!!!

Youtube'a üst üste getirilen yasakları tartışan uzmanlar ortak kararı verdi...

Eklenme: 25 Temmuz 2008 09:38 - Güncelleme: 06 Nisan 2016 03:24

Yasakla aslında kim cezalandırılıyor? Yasaklayanlar internetin çapının farkında mı? Çözüm beklemek hayal mi? Ve Ekşi Sözlük yazarlarından yorumlar: "Yeter artık vurmayın adam oldu", "Bırak gitsin, dönerse senindir", "Herkes kapansın, bir sen açık kal"...

Youtube'a erişimin engellenmesi hala devam ederken bir yandan internette yasaklar tartışılıyor diğer yandan Youtube'un tamamen kapatılması bile gündeme geliyor. Biz de YouTube'u, yasaklamaları ve çözümsüzlüğü uzmanlarla ve hukukçularla konuştuk.

Leyla Keser Berber (Bilişim Teknolojisi Hukukçusu):
KAPATMA KARARI VEREN TEK AB ÜLKESİ ALMANYA

YouTube'u kapatmakla elbette sadece kendi kendimizi cezalandırıyoruz. YouTube'a erişim engellense de Türkiye'de dileyen herkes YouTube'a erişebildiği gibi, yurt dışında yaşayan herkes zaten yasaklanmış videoları izleyebilmektedir. Bu da zaten, verilen kararın internetin doğası ile ne kadar uyuştuğu konusundaki eleştirileri haklı kılmaktadır.

Sadece Türkiye'de değil, ilgili diğer herhangi bir ülkenin iç hukukuna aykırılık teşkil eden içerik dolayısıyla tamamen sitenin kapatılması kesinlikle doğru bir karar değil. Burada önemli olan site içinde bizi rahatsız eden şey ne ise sadece o içeriğe erişimin engellenmesi şeklinde karar verilmesidir. Bu noktada özellikle mahkeme kararlarının ne şekilde verildiği önem taşımaktadır. Eğer mahkemeler verdikleri kararlarda sitenin kapatılması yönünde görüş bildirmişlerse, bu kararın tebliğ edildiği erişim sağlayıcı mecburen kararın gereğini yerine getirmekte ve siteye erişimi engellemektedir.

Türkiye dışında, Avrupa Birliği içinde site kapatma kararı veren ülke de Almanya'dır. Ancak Almanya bizden farklı olarak site kapatma kararını sadece aşırı sağ içerikle ilgili siteler veya YouTube'da bu konuyla ilgili olarak yer alan görüntüler bakımından yapıyor. Yani çerçeve sınırlı. Almanya, İngiltere ve Fransa da lokal çalışıyor YouTube. Bu ülkelerin dillerinde versiyonları var sadece. Almanya'da verilen erişimin engellenmesi kararları da, aşırı sağ içerikli Nazi videolarını Almanya'ya göstermiyor ama dünyadaki diğer herkes bunu görebiliyor. Fakat Almanya bu noktada, biraz Türkiye gibi soruna yaklaşıyor.

İngiltere ve ABD'de ise gönüllü kuruluşlar bu tür siteleri izliyorlar ve aykırı içeriği ihbar ediyorlar.

YouTube videoları inceliyor ve kullanım şartlarına ve içerik değerlendirdiği 12 farklı kategorisine aykırılık varsa, 2 ila 12 saat arasında kaldırıyor bu dosyaları.

Bilindiği üzere YouTube'a kapatma kararları sonrasında yaşadığı sıkıntıları hafifletmek üzere Türkiye'de ofis açması, vergi mükellfi olması ve lisans alması için daha önce verilen üç aylık süre, altı ay daha uzatılmıştı ve ama bu süre 23 Temmuz'da yani dün itibariyle dolmuştur. Ama şunu belirtmeliyim; YouTube dünyadaki hiçbir ülkenin yasaları ile bağlı olmaya niyetli değildir, bir web 2.0 uygulamasıdır ve bu niteliği gereği her şeyin sahibi olan kullanıcıların, bu tür sorunları yine kullanıcı seviyesinde çözmelerini tercih etmektedir ve YouTube ilgili ülkenin verdiği mahkeme kararlarını sadece o ülke için uygulamaktadır, dünyanın başka yerleri için de bu yasağın kapsamının genişletilip genişletileyeceği Türkiye ve Almanya'da tartışma konusudur.

Yasaklarla bir yere varamayacağımız ve yasakların bizi bir yere getiremeyeceğini ve özellikle internette yasaklamanın bize faydadan çok zarar getirdiğini bilelim.
YouTube veya Türk Hukuku'nun ilgili hükümlerine aykırı içerik barındıran diğer siteleri kendi hukukumuza uymak zorunda bırakmak yerine, benzer veya aynı sorunları yaşayan diğer ülkelerde izlenen demokratik yaklaşımları benimsememiz gerekir.

Doç. Dr. Mustafa Akgül (Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi):
50 KİŞİ ŞİKAYET ETSE SAKINCALI VİDEO ZATEN KALKARDI

Erişimi engellemekle Türkiye'yi cezalandırıyoruz o çok açık. Bir kitap yüzünden tüm kütüphaneyi yakıyoruz. Olan bu. Yapılan hukuki değil. Sadece videonun kendisini yasaklamak mümkünken, diyalogla kaldırmak mümkünken siteye erişimi engellemeyi tercih ediyoruz. Bu da Türkiye'yi cezalandırmak anlamına geliyor.

Hata şurada; kitap, dergi, gazete toplama alışkanlığı ile yapılıyor bu iş. İnternetin doğasının, çapının farkında olmamakla yapılan bir uygulamanın bir sonucu bu. Sadece sakıncalı bulunan videoları engellemek mümkün ama bu nedense yapılmıyor. Bu yola hiç gidilmedi. Toptancı anlayışla en kolay olanı yasaklamak yoluna gidiliyor. Ayrıca diyalogla o nesneleri kaldırmakta mümkün. Ayrıca, Türkiye'nin dünya internetine kurallar koyma çabası olarak görüldüğü için de tepki alıyor.

Batıda böyle uygulamalar yok. Kişisel haklara saldırı olduğu zaman mahkeme kararı ile o nesnelerin kaldırılması yoluna gidiliyor. Toptan yasaklama mantığı batıda yok, doğuda var. Çin'de 30 bin kişi çalışıyor bu tip şeyleri yasaklamak için.

YouTube ülkelerin sakıncalı gördüğü şeylere özen gösteriyorlar. O sakıncalı nesneyi alıp inceliyorlar. Mahkeme kararlarını değerlendiriyorlar. Burada sorun Türkiye'nin dünya üstünde kural koyma çabasından kaynaklanıyor. Bu videoları Türkiye'den görmek mümkün değil normal koşullarda. Ama bizimkiler istiyorlar ki tamamen kaldırsınlar bunları.

Her ülke "ben bu videoyu istemiyorum kaldır "derse bunun sonu nereye varacak? Bir tedbir kararı ayrıca kesin kararda değil. Bu işin hukukunda bir sorun var. Halbuki bütün bunları sivil yapılarla kaldırmak mümkün. Örneğin vatandaşlar olarak 20 kişi 50 kişi YouTube'a bunu kaldır diye yazsa YouTube kaldıracak zaten.

Bu biraz güç gösterisine dönüşüyor. Bizim gücümüzü kabul edin anlayışı var. Türkiye'nin internete yaklaşımında bir sorun var. Başkalarına verdiği zarar önemli değil. İnternete zarar verir mi vermez mi hiç önemli değil. Çünkü bizde güvenlik ön planda. Beni rahatsız eden birşey varsa ben bunu hemen yakalayayım, yasaklayım anlayışı olduğu sürece böyle devam eder.

Avukat Özgür Eralp (Bilişim ve Hukuk Dergisi Genel Yayın Yönetmeni):
YOUTUBE TÜRKİYE'Yİ ÖNEMSEMİYOR

Erişimi engellediğimiz zaman sakıncalı bulunan videolarla birlikte yararlı videoları da kapatmış oluyorsunuz. Türkiye'den birinin erişimini engelliyorsunuz ama yurt dışından sakıncalı videoları koyabilecek olanlar yine girmiş oluyorlar.

İnterneti kendi doğasına bırakmak gerekiyor. Yoksa bunun pratik bir çözümü yok. Sakıncalı olan şeylere tepki kendiliğinden gelir. Devlet otoritesini kullanmakla bu işi çözemezsiniz. İnternetin bir doğası bir dengesi var. Kendi kendini temizler.

Yasaklamaların bize sadece zararı var. Örneğin bu bir reklam pazarıdır. Avrupa Şampiyonası'nda bile bunu kullanabilirdik. Diğer ülkeler bu tanıtımı kullandılar. Biz bu fırsatı kaçırdık.

Bunu pratik olarak engelleyemezsiniz. YouTube Türkiye İnternet trafiğinin yüzde 10'unu oluşturuyor. Bence YouTube Türkiye'yi çok önemsiyor. Yüzde 10'a rağmen açmıyorsa önemsemiyor demektir. Çok kaybı olmadığını düşünüyor.

Atatürk'e hakaret görüntüleri ve benzerleri bitmeyecek ki, devamlı olacak. Olay sadece YouTube ile ilgili değil çünkü. Mahekemeler açısından bir çözümsüzlük yok kanun uygulanıyor ama teknik bir çözümsüzlük var.

YouTube için eksisozluk.com'a girilen entry'ler:

Herkes kapansın, bir sen açık kal

Who tube?

YouTube partisi açılırsa oyumu ona vereceğim

Uyum engelli kanunların engellediği engelli site

Geri gelmiş diyorlar ama fazla kalamayacakmış, yolu uzunmuş

En sonunda yalama olmuş site, açılmıyor. Aç, kapa, aç, kapa. Olacağı buydu. Bozdular siteyi...

Müebbet yediğini düşündüğüm site

Bir iki üç yetmez dört beş altı olsun

Unuttuğumdur

Özlediğimdir

Kıyıda köşede kalmış bir sulh ceza mahkemesi olsam direkt yasaklardım

Hakaret ve aşağılama nedeniyle İstanbul'un bazı semtlerine YouTube verilemeyecek

Az gelişmiş ülke refleksi kurbanıdır

Sol frame'de bu kadar entry'sini görünce Türkiye'ye özgürlük geldi sandım

Bugün hala YouTube gelmemiş köylerimiz ilçelerimiz var dedirten sitedir

Artık önümüzdeki kapatmalara bakacağız
(Savcılık)

Bende "evladım açıp kapama bozcaksın" deme isteği uyandıran site
(bkz: yasaklar bizi yıldıramaz)
(bkz: kapak olsun)

Telekom teknisyenleri için "case study"

Ne zamandır engellenmeyince beni "mahkemelerimiz uyuyor mu?" diye düşündüren site idi. Tekrar yasaklandı da derin bir oh çektik

Never gonna give you up

Neverland

Etiketler : Youtube

Yorumlar

Bu Haber Hakkındaki YorumunuzYorumunu Paylaş

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş
En Çok Okunan Haberler
7 Aralık reyting sonuçları: Diriliş mi? Kara Sevda mı? 1 7 Aralık reyting sonuçları: Diriliş mi? Kara Sevda mı?
Flaş! Önce yemek ısmarladı sonra parçalara ayırdı! 2 Flaş! Önce yemek ısmarladı sonra parçalara ayırdı!
Ankara kulislerinde ürperten senaryo 3 Ankara kulislerinde ürperten senaryo
Ahmet Kural'dan yılın aşk bombası! 4 Ahmet Kural'dan yılın aşk bombası!
Sinem Kobal ve Kenan İmirzalıoğlu'nun evliliği çatırdıyor mu? 5 Sinem Kobal ve Kenan İmirzalıoğlu'nun evliliği çatırdıyor mu?
Acun Ilıcalı'dan ünlü futbolcu hakkında şok sözler! 6 Acun Ilıcalı'dan ünlü futbolcu hakkında şok sözler!
ABD'yi şoke eden Adanalı gence soruşturma başlatıldı 7 ABD'yi şoke eden Adanalı gence soruşturma başlatıldı
Poyraz Karayel'de yasak aşk ortaya çıktı 8 Poyraz Karayel'de yasak aşk ortaya çıktı
Tarık Mengüç kızı için dua istedi 9 Tarık Mengüç kızı için dua istedi
Kemal Kılıçdaroğlu gidiyor mu? 10 Kemal Kılıçdaroğlu gidiyor mu?
Yıllar süren taciz ve acı sonla biten bir hayat 11 Yıllar süren taciz ve acı sonla biten bir hayat
Emrah Karaduman hakkında şaşırtan iddia 12 Emrah Karaduman hakkında şaşırtan iddia
Saatler Geri Alınsın Kampanyası Başlatıldı 13 Saatler Geri Alınsın Kampanyası Başlatıldı
Kayyumların dolar kavgası 14 Kayyumların dolar kavgası
Sözcü: Saray'da FG plakası taşıyan 11 araç var; Erdoğan'ın haberi var mı? 15 Sözcü: Saray'da FG plakası taşıyan 11 araç var
İstanbul'da kar ne zaman yağacak? 16 İstanbul'da kar ne zaman yağacak?
Tacizci kayınpederini öldürdü, ceza almadı 17 Tacizci kayınpederini öldürdü, ceza almadı
Burak Yılmaz'ın adı Aslısah Alkoçlar'la anılıyor 18 Burak Yılmaz'ın adı Aslısah Alkoçlar'la anılıyor
Fetö imamlarına 16 ilde, 100 ekiple operasyon düzenledi 19 Fetö imamlarına 16 ilde, 100 ekiple operasyon düzenledi
Engin Altan Düzyatan özgürlüğün sesi oldu 20 Engin Altan Düzyatan özgürlüğün sesi oldu