Yeni Zelanda'daki cami saldırılarına Erdoğan'dan tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu ile Yükseköğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu'nun cenaze merasiminde konuştu

Eklenme: 15 Mart 2019 12:06 - Güncelleme: 15 Mart 2019 12:10

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Yakınlarına, akademi dünyamıza ve milletimize başsağlığı diliyorum. Kaybettiğimiz her ilim insanımızın bizim dünyamızda yeri doldurulamaz bir boşluk bırakıyor. Geçen yıllarda Halil İnalcık, Kemal Karpat gibi her biri kendi alanında gerçekten çok çok önemli isimleri ardı ardına dâr-ı bekaya uğurladık.

Bugün de Beril Dedeoğlu’nun vefatı vesilesiyle bir aradayız. Beril hocamız, bakan, rektör, YÖK üyesi, Cumhurbaşkanlığı kurul üyesi sıfatlarıyla uzun zamandır birlikte çalıştığım bir mesai arkadaşımdı. Kendisi görev yaptığı her yerde gerçekten birikimli, üretkenliği, çalışkanlığı, nezaketi ve hanımefendiliğiyle sevilen, saygı duyulan bir isim olmuştur.

Uluslararası ilişkiler arasında yerli ve milli bakış açısıyla yaptığı değerlendirmeler her zaman ufkumuzu aydınlatmıştır.

Birlikte planladığımız daha çok çalışma vardı

YENİ ZELANDA'DAKİ KATLİAM HAKKINDA

Yeni Zelanda'da cuma namazı kılmak için bir araya gelen Müslümanlara yönelik saldırıyı nefretle kınadığımı belirtmek istiyorum.

Yeni Zelanda'daki saldırıyla İslam düşmanlığı toplu katliam boyutuna ulaşmıştır. Fevri bir davranış olarak geçiştirilemeyeceği aşikardır. Kaldı ki ortada ülkemi Anadolu ve Batı olarak ayıran bir terörist, bir katil var. Dünyayı tedbir almaya davet ediyorum.