Vira bismillah ve Önder Aytaç kimdir? İşte ilk yazısı!

MEDYAFARESİ-Medyafaresi'nin internet medyasındaki bomba transferi Önder Aytaç ilk yazısını yazdı: Vira bismillah ve Önder Aytaç kimdir? İşte cevabı...

Eklenme: 01 Aralık 2010 18:29 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 06:32
Öncelikle çok teşekkürler Twitter'daki dostlara. Öyle güzel ve öylesine kalıcı dostlarım oldu ki, gerçekten de bu mecranın önemine fazlası ile inanır oldum ben. Elbette bir diğer teşekkür de cv'in oluşmasındaki katkısı olan bütün paydaşlarıma. Onlar olmasaydı bugün ben de sanırım olamazdım.

Belki ilk başlangıçta böyle başlamak itici gelebilir. Ama kimin yazısını ya da yazacaklarını okuyacağınız da sizin için önemli olmalı. O zaman soru şu ya adam sen kimsin?

Önder AYTAÇ KİMDİR?
İzmirlidir.

İzmir Karşıyaka Orta Okulu ve İzmir Atatürk Lisesinde okudu.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu (LLB).

Ankara Barosunda avukatlık stajını yaparak 'Avukatlık Ruhsatnamesi'ni (Dip) aldı.
İngiltere Northampton'da Kettering Tresham College'de dil eğitimi aldı.

AKADEMİK ÇALIŞMADA NELER YAPTI
İngiltere Loughborough Üniversitesi Kriminoloji Merkezinde 'Hapishaneler, Problemleri ve Alternatif Cezalandırma Sistemleri' konusunda master (MSc) çalışması yaptı.

İngiltere Hull Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Güvenlik Çalışmaları Merkezinde 'Medya ile Güvenlik Güçlerinin Terör Üzerindeki Etkileşimi' konusunda başladığı doktora (PhD) çalışmasını, ODTÜ Sosyoloji Bölümünde tamamladı.

KİTAPLARI NELERDİR?
1) Medyanın Gözüyle Susurluk ve Çeteler (1997) Sam yayınları., Ankara.

2) Apoletli Demokrasi Fıkraları (1998), Sam Yayınları., Ankara.

3) Polisin Gözüyle Polis (2000), EGM yayınları., Ankara.

4) The USAme: ABD, Medya ve Propaganda (2002), Elma Yayınları., Ankara.

5) Özel Güvenlik İçin Etkili İletişim (2005), ARC Eğitim Yayınları., Ankara.

6) Demokrasiye Tezkere (2007), Popüler Yayınevi., ankara.

7) Power Structure of Turkey (Military, Media & Civilian Relations) (2009), Çilekvizyon Yayınları., Ankara.

8) Demokratik Açılım ve Kürt Sorunu (2009), Çilekvizyon Yayınları., Ankara.

9) TSK ve Demokratik Açılım (2009),Çilekvizyon Yayınları., Ankara.

10) TSK, Ulusalcılar ve Ergenekon (2010), Çilekvizyon Yayınları, Ankara.

11) AK Parti ve Demokratik Açılım (2011), Çilekvizyon Yayınları., (yayına hazırlanıyor), Ankara.

12) Demokratik Açılıma Somut Çözüm Önerileri (2010), Çilekvizyon Yayınları., (yayına hazırlanıyor), Ankara.

13) Polis ve Demokratik Açılım (2011), Çilekvizyon Yayınları, (yayına hazırlanıyor),Ankara.

14) Polis Sınavlarına Hazırlık Soruları (2009), İhtiyaç yayınları, Ankara.

15) Heron İhaneti: İlker Başbuğ mu? Vecdi Gönül mü?, (2010), Hayat Yayınları, İstanbul.

16) Hanefi Avcı'nın (Ç)enesi ve Para(noya)ları, (2010), Hayat Yayınları, İstanbul
isimli kitapları bulunmaktadır.

HANGİ KONULARDA UZMANDIR?
İletişim, İnsan Kaynakları, İmaj, Reklam, Yaratıcılığa Yolculuk, Beden Dili, Halkla İlişkiler, Medya, TV, Radyo ve İnternet İletişimi, Terör, Polis, Asker, Suç, Kriminoloji, Demokrasi, İnsan Hakları, Hapishaneler, İnternet, Bireysel Gelişim, Motivasyon, Problem Çözme Teknikleri, Yaratıcılık, NLP, İletişim, Kurumsal İletişim, Kriz Yönetimi, Kurum Kültürü, İmaj Yönetimi, Medya Planlaması, Bireysel ve Kurumsal İletişim, Görgü ve Nezaket Kuralları, Beyni Etkin Kullanma, Yaratıcı Düşünme, Aile İçi İletişim, Ana Baba ve Çocuk İletişimi, Alternatif Medya, Medya ve benzeri konularında çoğu hakemli dergilerde yayınlanmış 100 kadar bilimsel makalesi bulunmaktadır.

NERELERDE NE İŞLER YAPTI / KURSLAR VERDİ?
Cumhurbaşkanlığı, TBMM, İçişleri Bakanlığı, Sendikalar, Belediyeler, Özel Güvenlik Şirketleri, Belediye Başkanları, Başkan Yardımcıları ve çalışanları, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Üst Düzey Yöneticileri, Özel Eğitim Kurumları, Özel üniversiteler, Özel Hastaneler, Özel Dershaneler, Yüksek İhtisas Hastanesi Sağlık Personeli ve Hemşireleri, Gazi Üniversitesi Hastanesi Sağlık Personeli ve Hemşireleri, Çankaya Tıp Merkezi Sağlık Personeli, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorları ve hemşireleri, Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Genel Müdürlüğü,
Yüksek İhtisas Hastanesi doktor ve hemşireleri, Ankara Ulucanlar Göz Hastanesi Doktor ve Hemşireleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, TADOC, SASEM, TEMUH, Yabancılar Hudut ve İltica, Eğitim, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele, Havacılık, Koruma, APK, Haberleşme, Asayiş, Personel Daire Başkanlıkları, Bomba İmha, Basın ve Protokol Şube Müdürlükleri, Polis Radyosu, İl Emniyet Müdürlükleri, Emniyet Amirliği ve '2. Sınıf Emniyet Müdürlüğü Terfii Kursları, Yeni Tayin Olan İl Emniyet Müdürleri, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Üst Düzey Yöneticileri, Ulus Devlet Hastanesi doktor ve hemşireleri, ODTÜ Sağlık Daire Başkanlığında görevli doktor ve hemşireler, Bayındırlık Bakanlığı Üst Düzey Bürokratları, Ankara'daki Devlet Liseleri, Rekabet Kurulu Uzmanları, Maliye İl Saymanları, Maliye Bakanlığı üst düzey bürokratları, Milli Emlak İl Müdürleri, Hesap Uzmanları, ASKİ Üst Düzey Yöneticileri ve birim müdürleri, EGO üst düzey yöneticileri ve birim müdürleri, AB ortak projesi çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı Eğiticilerinin Eğitimi Programı, Ana okulları, Polis Akademisi, KOSGEB, Jandarma Okulları, Balıkesir, İzmir, İstanbul, Yozgat, Niğde, Gaziantep, Aksaray, Trabzon, Samsun, Bayburt, Afyon, Erzincan, Nazilli, Erzurum, Bornova, Eskişehir, Bursa Polis Meslek Yüksek Okulları, Polis Koleji, Bazı Askeri Kuruluşlar, Genelkurmay Terörle Mücadele ve Mükemmeliyet Merkezi, Jandarma Okullar Komutanlığı, Güvercinlik Tankçı Tugayı Eğiticileri, Harp-İş Sendikası Çalışanları, Sabancı Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Kahraman Maraş Sütçü İmam Üniversitesi, Antalya Akdeniz Üniversitesi, Antalya Sanayi ve Ticaret odası, İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi Eskişehir Orhan Gazi Üniversitesi Bahçeşehir Üniversitesi Terör Okulu, Rotary ve Lions Klüpleri, Ankara Kariyer Günleri Etkinlikleri, Petlas Üst Düzey Yöneticileri, GÜ İletişim Fakültesi, Slovenya Maribor Üniversitesi, A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi, Gazi Ün. Mimarlık Mühendislik Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi, Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi, Fatih Üniversitesi, TÜBİTAK-Ankara Sosyoloji Derneği Çalıştayı, Kırıkkale Tüpraş, İzmit Tüpraş, Afyon ve Elazığ Şeker Fabrikaları, AÜ Adli Tıp Kurumu, Türk Telekom, Aycell, Kanal D, NTV, STV, Samanyolu Haber, TV net, TV-8, Kanal 24, Fox TV, Kanal Türk, Bugün TV, TGRT, Flaş TV, ATV, MSNBC, Kanal A, TV 5, Kanal 7, TRT 1, Haber, Türk, Star TV, CNN-Türk, SKY-Türk, CINE 5, MSNBC-A, ATV, Haber 24, Ses TV, El-Cezire TV, Haber Türk, STV, Bugün TV gibi görsel medya kuruluşları,

Ali Kırca'nın Siyaset Meydanı, Mehmet Ali Birand'ın 32. Gün'ü, Hulki Cevizoğlu'nun Ceviz Kabuğu programı, CNN-Türk'de Ahmet Hakan'ın Programı, Haber Türk'de Yiğit Bulut'un Programı, Haber Türk'de Söz Sende Programı, Ülke TV'de Turgay Güler'in Sıra Dışı Programı, Ulusal Gençlik Ödülü Derneği, Kanal Türk'de Sami Dadaloğlu'nun Ankara Kulisi Programı, Haber Türk'de Balçiçek Pamir'in programı, radyolar, Sabah, Milliyet, Hürriyet, Yeni Şafak, Bugün, Taraf, Zaman, Star, Cumhuriyet, Radikal, Aktüel, Tempo, Aksiyon, Aydınlık, Özel Güvenlik gazete ve dergileri, Ankara, Gaziantep ve Balıkesir Baroları, Adalet Akademisi, Adalet Bakanlığı Adli ve İdari Hakimleri ve savcıları, Devlet Denetleme Elemanları Derneği Başkanlığı, Botaş Teftiş Kurulu Başkanlığı, TESEV, Dernekler Daire Başkanlığı çalışanları ve İl Müdürleri, Gaziantep GAGİAD Üyeleri, İl-ilçe Belediye Başkanları ve çalışanları, İstihbarat Daire Başkanlığı ve İl İstihbarat Şube Müdürleri,  KOM Gizli Görevli Kursu, Milli Savunma Bakanlığı SAREM Komutanlığı, Mahalli İdare Kontrolcüleri, Siyasi parti liderleri ve siyasi partiler, AKP Siyaset Okulu, PTT Üst ve Orta Kademe Yöneticileri, Sosyal Güvenlik Kurumu üst Düzey Yöneticileri, Belediyeler Birliği üyeleri, avukatları, Van ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odaları gibi bazı kamu ve özel kuruluşlarda son 5 yıl içerisinde bütün illerimizin hepsinde binlerce programda kurslar ve seminerler verdi, konuşmacı olarak katıldı, bildiri ve tebliğ sundu, hakkında haberler yayınlandı.

TAKDİR VE TEŞEKKÜRÜ VAR MI?
Farklı kurumlardan verilmiş olan binlerce takdir ve teşekkür belgesi bulunmaktadır.

POLİS VE ÖNDER AYTAÇ
Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesinde 'Polis-Halkla İlişkiler' ve 'Davranış Bilimleri ve Yaratıcı Drama' derslerinin öğretim üyesidir

2001-2006 yılları arasında Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini yaptı.

Güvenlik Bilimleri Enstitüsünde verilen master programında 'Medya-Kolluk İlişkileri', 'Medya Polis İlişkileri', konulu derslerin hocasıdır.

Uluslararası Polis Birliği (IPA) Türkiye Genel Başkan Yardımcısıdır.

EGM Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı bünyesindeki Uluslararası Organize Suçlar ve Uyuşturucu İle Mücadele Akademisinde (TADOC) Uyuşturucu Kullanımı ve Talep Azaltılması Merkezi Başkanlığı görevinde bulundu.

İLETİŞİM VE ÖNDER AYTAÇ
Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi son sınıf öğrencilerine verilen; 'Gelişmiş ve Gelişmekte Olan Ülkelerde Halkla İlişkiler' ve 'Medya Planlaması', 'İmaj Yönetimi' 'Alternatif Medya', 'Medya ve Toplumsal Temsil' ve 'Medya Etiği' konulu derslerin öğretim üyesidir.

BİLGİ ÜNİVERSİTESİ VE ÖNDER AYTAÇ
Bilgi Üniversitesinde öğretim üyeliği ve mütevelli heyeti danışmanlığı yaptı.

AKP VE ÖNDER AYTAÇ
AKP Siyaset Akademisinde 45 ilde 4 dönem halinde 'Demokrasilerde Güvenlik Algısı' derslerini verdi.

GECEKONDU VE ÖNDER AYTAÇ
2007-2008 Eğitim Öğretim Yılında Ankara Altındağ Hıdırlıktepe İlköğretim Okulunda 6. ve 7. sınıf öğrencilerine 'Düşünce Eğitimi' dersine girdi.

BÜROKRATİK GÖREVLER VE ÖNDER AYTAÇ

TÜRKSOY Genel Müdürlüğü yaptı

Kültür ve Turizm Bakanlığında Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığında Bakan Danışmanlığı görevini yaptı.

RADYOLAR VE ÖNDER AYTAÇ
Polis Radyosunda da 2002-2005 yılları arasında 3 yıl 'Medya Aynasında Polis', 'Manşette Polis' ve 'Medya, Gündem ve Polis' konularında programlar yaptı.

2004-2005 yılı içinde Polis Radyosunda Dünya Hafıza Şampiyonu Melik Safi Duyar ile birlikte 'Mega Hafıza, Mega Polis' konusunda program yaptı.

2005-2006 yıllarında Gazi Üniversitesi Radyosunda, 'Ankara da Neler Oluyor?' başlığı altında canlı yayın program yaptı.

TRT Ankara Radyo da Yasemin Tecimer ile birlikte 2009 yılında canlı yayın program yaptı.

MEDYADA YAZARLIK VE ÖNDER AYTAÇ
İngilizce yayınlanan günlük The New Anatolian News gazetesinde Emre Uslu ile birlikte 2005-2007 arasında haftalık yazılar yazdı.

www.polis.web.tr de de haftalık yazılar yazdı.

Taraf gazetesinde 3 yıl köşe yazarlığı yaptı.

İngilizce yayınlanan günlük Today's Zaman da Dr. Emre Uslu ile birlikte köşe yazarlığı yaptı.

IPA-Tr New(s) Police dergisinin Genel Yayın Yönetmenidir.

Samanyoluhaber.com web sitesinde yazılar yazmaktadır.

Haber365.com da yazılar yazmaktadır.

TELEVİZYONLAR VE ÖNDER AYTAÇ
Ses TV'de Dr. Emre Uslu ve Yasemin Tecimer ile birlikte 2007-2008 yayın döneminde 'Bir Adım Ötesi' adıyla haftalık canlı yayın program yaptı.

TRT-1 de Dr. Emre Uslu ve Yasemin Tecimer ile birlikte 2007-2008 yayın döneminde 'Sen-Siz Olmaz / Olur mu?' adı ile bir programı yaptı.

SHaber'de eski savcı Gültekin Avcı ve Saygı Öztürk'le birlikte 'Derin Bakış' adlı programı her Çarşamba günü saat 21,00-22,30 arasında canlı yayın olarak yapmaktadır.

SON SÖZLER VE ÖNDER AYTAÇ
İyi bir sinema izleyicisi ve yazılı - görsel medya takipçisidir.

Yürümeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve kendisi olan / olmak isteyen kişilerle birlikte olmayı sever.

İngilizce bilir.

Dünyalar tatlısı 3 çocuk babasıdır.

İLETİŞİM ADRESİ VE ÖNDER AYTAÇ
Ola ki mektup ile yazışmak isteyen olursa; PK 21 Bakanlıklar / Ankara adresini kullanmaktadır.

E-mail: tarafim@gmail.com her zaman aktif olan elektronik posta adresidir.

Twitter/onderaytac da son zamanlarda en etkin sosyal paylaşım adresidir.

MEDYA FARESİ VE ÖNDER AYTAÇ
Bundan sonra da Kubilay Tümen'in teklifiyle, www.medyafaresi.com adresinden yazılarına 'vira bismillah' diyerek başlayacaktır.

Selam ve dostlukla efendim...

Şimdilik hoşça ve dostça kalınız.