TDK'dan Türkçe - Kürtçe Sözlük sürprizi!

Bülent Arınç: Türk Dil Kurumu'na öncelikle öğrencilere yönelik bir Kürtçe-Türkçe sözlük yapılması emrini verdim.

Eklenme: 28 Eylül 2012 14:13 - Güncelleme: 25 Şubat 2016 04:22

BAŞBAKAN Yardımcısı Bülent Arınç, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) PKK ve Öcalan'la görüşmeler yapmasının normal olduğunu, gizli servislerin görev tanımında bunun yer aldığını söyledi. Arınç, "MİT, görüşmesi gerekirse bir şekilde yolunu bulur, görüşür. Türkiye'nin güvenliğini yakından ilgilendiren bu örgütün tesirsiz kalması noktasında elinden geleni yapar" dedi.

Arınç, Habertürk TV'de katıldığı programda gündeme dair açıklamalarda bulundu. Arınç, Ak Parti'ye yeni katılan Numan Kurtulmuş, Süleyman Soylu, Osman Can gibi isimlerin, Başbakan Erdoğan sonrası Genel Başkanlığa gelebileceğine dair iddiaların sorulması üzerine; "AK Parti yarışmacı bir parti. Saydığınız isimler değerli isimler, parti genel başkanlığı yapmış, kendine göre başarılı olmuş, saygınlık uyandırmış insanlar. AK Parti'de herkese görev var. Ben bu isimlerin lider olacağını bugünden bilmem ve söyleyemem. Ama AK Parti içinde görev alan herkes AK Parti'nin ilkelerini bağlı olduğu takdirde her göreve gelebilir" dedi.

'3 DÖNEM SINIRINA CAN SİMİDİ GİBİ SARILDIM'

AK Parti tüzüğünde yer alan '3 dönem' sınırlaması dolayısıyla bu dönemden sonra milletvekili olamayacağını hatırlatan Arınç, siyasi geleceği ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

"Bu dönem sonuna kadar Bursa milletvekiliyim. Bittiği gün benim bir daha aday olmayacağım çok açık. Ben önümüzdeki seçimlerde milletvekili adayı değilim. Çok yorucu bir siyaset sürecinden geliyorum ve 3 dönem sınırına da can simidi gibi sarıldım. Bunun ötesinde hiçbir beklentim yok. Elbette AK Parti'ye bağlı kalacağım hayatımın sonuna kadar. Ama milletvekili, bakan ya da belediye başkanı olarak da görev yapmak niyetinde değilim."

GAZ- FREN POLEMİĞİ

Arınç, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan arasında yaşanan 'gaz- fren' tartışmasının hükümetin parçalandığı anlamına gelmediğini belirterek, ""Hükümetin ekonomi politikasında bir çatışma yok. Söylenen sözler ekonomi yönetiminin kendi arasında parçalandığını göstermez. Şu an tartışılan konu cari açık konusudur. Hükümet cari açığın daha da asgariye indirilmesi için çalışmalar yapıyor. Bu hükümetin başarılarının en büyük payı ekonomi yönetimine aittir. O atışma güzel bir atışma bence, buradan alacağımız dersler elbette vardır" diye konuştu.

'MİT, GÖRÜŞMESİ GEREKİRSE GÖRÜŞÜR'

PKK ile görüşmelerin MİT aracılığıyla yapılmasının normal olduğunu ve gizli servislerin görev tanımında bunun yer aldığını söyleyen Arınç, şöyle devam etti:

"MİT görüşmesi gerekirse yolunu bulur görüşür. MİT yapı bakamından Başbakanlık'a bağlı, o yüzden Başbakan'a bilgi veriyorlar. MİT mutlaka Türkiye'nin güvenliğini yakından ilgilendiren ve herkesin kanayan yarası olan terör eylemlerinin ve bu eylemleri finanse ve organize eden bu örgütün tesirsiz kalması noktasında; eylemsizlik olabilir, silah bırakma olabilir, elinden geleni yapar."

Arınç, MİT'in Abdullah Öcalan ile de görüşmüş olabileceğini ifade ederek Öcalan'ın sürece dahil edilmesi konusunda da şunları söyledi:

"Bizim dönemimizde Abdullah Öcalan ile MİT görüşmüş olabilir. Ama Öcalan avukatlarını dahi kabul etmiyor. Ailesini daha yeni etti. 3'üncü kişilerin görüşmesi kanunen mümkün değil zaten. Her elini kolunu sağlayan 'Ben Ada'ya gidiyorum' diyemez. Eğer bu sürecin içerisinde Öcalan ile görüşerek onun örgüt üzerindeki nufüsunu olumlu anlamda kullanmak gerektiğini düşünüyorsa, o teşkilarımız bunu da yapmalı, yapabilmeli."

'TDK'YA KÜRTÇE-TÜRKÇE SÖZLÜK HAZIRLANMASI EMRİNİ VERDİM'

Arınç, 30 Eylül'de gerçekleştirilecek kongrede Kürt sorunu konusunda yeni açıklamaların yapılacağını belirterek, yapılan çalışmaların çok önemli olduğunu, yeni çalışmalarında yapılacağını söyledi Başbakan Yardımcısı Arınç, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi konusunda atılmış-atılacak adımlarla ilgili şu görüşleri paylaştı:

"Türkiye'de bir takım şeyler yapılıyor. Hem de geçmişte idamlık suç olan şeyler yapılıyor. Ret, inkar politikaları geçmişte kaldı. Şimdi artık bir insan kendi kimliğini nasıl rahat ifade edecekse, onun insan haklarına yönelik tüm haklarını veriyoruz. Örneğin Türkçe -Kürtçe sözlük yoktu. Türk Dil Kurumu'na öncelikle öğrencilere yönelik bir Kürtçe-Türkçe sözlük yapılması emrini verdim. Bundan sonra daha kapsamlı bir sözlük hazırlamak için bilim kurulu oluşturdular. Başbakan Erdoğan, kongrede milli birlik ve kardeşliği güçlendirecek yeni açıklamalar yapacak."

'OBAMA SEÇİMDEN SONRA YAPTIRIMDA BULUNABİLİR'

Arınç, Suriye konusunda ABD'nin sözlü olarak tepki göstermesine rağmen yaptırımda bulunmamasını Başkanlık seçimlerine bağlayarak, Obama'nın seçim sonrasında yaptırımlarda bulunmasını beklediğini ifade etti.

BOZDAĞ; İMRALI'DAN MEDET UMMA SÖZ KONUSU DEĞİL

BAŞBAKAN Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Meclis'te bulunan fezlekesine bakıldığında, büyük bir kısmının hakaret, sövme ve iftira içerikli olduğunu belirtti. Bozdağ, "Mahkemeler sayın Kılıçdaroğlu'na hakaret ve iftiradan dolayı epeyce bir tazminata hükmetti ama, buna rağmen maalesef geri durmuyor. Başbakanımıza yaptığı iftiranın hesabını yargıda verecektir" dedi. Bozdağ bir soru üzerine de "İmralı'dan medet umma diye bir şey söz konusu değil" diye konuştu.

Yozgat'ta Bozok Üniversitesi'nin akademik yılnın açılışı ile 7 parkın açılışına katılan, ayrıca 21 çiftin nikah töreninde hazır bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a Üniversitesi Senatosu tarafından fahri doktora ünvani verildi. Törende, üniversite Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar tarafından Bozdağ'a cübbe giydirilerek fahri doktora beraatı teslim edildi.

KILIÇDAROĞLU'NA ÇATTI

Bozok Üniversitesi'nin akademik yıl açılış töreni öncesi gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na göndermede bulundu. Kılıçdaroğlu'nun iftira konusunda mahir olduğunu öne sürerek şunları söyledi:

"Şu anda Meclis'te hakkında bulunan fezlekeye bakarsanız, bunların büyük bir kısmı hakaret, sövme ve ve iftira içerikli fezlekeler. Bu anlamda Türkiye'de açılmış pek çok iftira davası var. Bunlardan mahkum oldu. Yozgat Belediye Başkanı da bir iftara davası açmıştı ondan mahkum oldu. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı açtı, mahkum oldu. Malatya Merkez ilçe başkanımız açtı mahkum oldu. Mahkemeler sayın Kılıçdaroğlu'na hakaret ve iftiradan dolayı epeyce bir tazminata hükmetti. Hakkında pek çok da ceza ile ilgili fezleke var. Ama buna rağmen Kılıçdaroğlu, hakeret sövme ve iftiradan maalesef geri durmuyor. Bu da bir başka siyasi iftiradır. Tabiki Başbakanımız açıkladı, yargıda hesabını verecektir."

'ÖCALAN OLABİLİR, BAŞKA TÜR GÖRÜŞME OLABİLİR'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin İmralı ile ilgili yaptığı açıklama hatırlatılan Bekir Bozdağ şöyle konuştu:

"Kimsenin bir yerden medet umduğu yok. İmralı'dan medet umma diye bir şey söz konusu olamaz. Sadece terörü bitirmek için Türkiye'de yapılması gerekenler varsa, bunları yapmak. Vatandaşımız bizden terörün bitmesini ve bitirilmesini istiyor. Bunun yöntemine dair bir şey söylemiyor, 'bunu bitirin' diyor. Terörü bitirmek için atılması gereken adımlar varsa, bunların tamamı ülkenin hayrına ve yararına adımlardır. Bunları atmaktan tereddüt etmeyeceğiz. Bahçeli bunu istismar etmeye devam edebelir. Ama biz bu ülkenin hayrına ve yararına olduğu kanatine vardığımızda, Abdullah Öcalan olabilir, başka tür görüşme olabilir. Geçmişte yapıldı, bundan sonra da ülkenin hayrına ve yararına olacaksa yapılır."

SAYIN VEKİL SAÇMALAMA HAKKINI KULLANMIŞ

Bozdağ, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın AK Parti'nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı başvurunun hatırlatılması üzerine de, "Milletvekillerinin de saçmalama hakkı var. Öyle görüyorum. Bu bir saçmalık. Bir milletvekilinin, 'parti kapatılsın' diye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe ile müraacat etmesi, işin doğru mu değil mi, aklım, hukuk mantığım ve siyaset mantığım almıyor. Onun için sayın vekil saçmalama hakkını kullanmış diyorum" dedi.