Steve Irwin kimdir? Nasıl hayatını kaybetti? Steve Irwin neden Doodle oldu?

Steve Irwin için sürpriz Doodle. Önemli gün ve kişileri sayfasına taşıyan Google, bugün ana sayfasını Steve Irwin için tasarladı. Peki Steve Irwin kimdir, neden Doodle oldu?

Eklenme: 22 Şubat 2019 09:59 - Güncelleme: 22 Şubat 2019 10:03

Steve Irwin kimdir? Arama motoru devi Google'dan kullanıcılarına sürpriz Doodle. Bu sabahtarayıcılarını açan kullanıcılar Steve Irwin için hazırlanan özel tasarım ile karşılaştılar. Peki Steve Irwin neden Doodle oldu?

STERVE IRWIN NEDEN DOODLE OLDU?

Bugün Steve Irwin'ın 57. Doğum günü. Bu özel günü unutmayan Google, Steve Irwin için Doodle hazırladı.

STEVE IRWIN KİMDİR?

Stephen Robert "Steve" Irwin 22 Şubat 1962, Essendon, Victoria'da doğdu. 4 Eylül 2006, Port Douglas'da yaşamını yitirdi. Avustralyatelevizyonundaki Timsah Avcısı (Crocodile Hunter) programıyla tanınır.

Irwin daha çocuk yaşlarında, ebeveynine timsah ve diğer sürüngenlerin meskûn mahallerden taşınmasında ve hayvanat bahçesi hayvanlarının bakımında yardım etmeye başlar. Dokuz yaşında ilk timsahını yakalar. Timsahların ve yılan gibi diğer sürüngenlerin de yakalanmasında ve taşınmasında öncü bir uzman olur. Zehirli yılanlarla neredeyse her gün çalıştığı halde asla ısırılmamıştır.

1991 yılında, daha sonra adı Australia Zoo olacak Queensland'daki Reptile & Fauna Park 'ı ailesinden devralır ve karısı Terri ile birlikte çalıştırmaya başlar. Hayvanat bahçesinin, kendilerini sürüngenlerin tehdidi altında hissedenlere yardım eden bir kurtarma takımı da vardır. Hayvanlar yakalanıp insani yerleşimden uzak yerlere bırakılır.

Irwin, Ocak 2004'te on aylık oğlu kolundayken 4 metre uzunluğunda bir timsahı eliyle besleyince sert biçimde eleştirilmişti.

TİMSAH AVCISI 137 ÜLKEDE İZLENDİ

Irwin'in televizyon dizisi Timsah Avcısı (Crocodile Hunter) 137 ülkede 500 milyon kişi tarafından izlenmiştir. Dizide sadece Timsah Avcısı bölümleri değil, Croc Files (Timsah dosyaları), Croc Diaries (Timsah günlüğü) ve sinema filmi Crocodile Hunter da (Timsah avcısı) vardır. Dizinin geliri hayvan koruma örgütlerine bırakılmıştır. Irwin'in dizisi, çekim çalışmaları Antarktika'daki balinaları, mors balıklarını ve penguenleri rahatsız ettiği yönünde çevrecilerin sert eleştirileri sonucu durdurulur. Bu suçlamalar Avustralya hükümetince yapılan incelemelerle çürütülür.

STEVE IRWIN NASIL ÖLDÜ?

Irwin, 4 Eylül 2006 tarihinde Queensland eyaletinin Büyük Mercan Kayalıkları'nda dalarken iri bir dikenli vatoz'un saldırısına uğrayıp vatozun kuyruğundaki iğneyi kalbine defalarca sokması sonucu hayatını kaybetmiştir.