Sperm kalitesini etkileyen 12 nokta

Araştırmalar kısırlık vakalarının yaklaşık yüzde 30'unun erkeklerden kaynaklanığını ortaya koyuyor

Eklenme: 28 Aralık 2016 12:15 - Güncelleme: 28 Aralık 2016 12:56

Çocuk istiyor ve bunun için hazırlanıyor olabilirsiniz. Ancak müjleli haberi alamadıysanız bu durum sperm kalitesiyle ilgili olabilir. Erkekler için bu konuda dikkat ermelri gerek bir liste bulunuyor. 

Araştırmalar kısırlık vakalarının yaklaşık yüzde 30'unun erkeklerden kaynaklanığını ortaya koydu. 3'te 1'lik diğer bölümüis ehem kadaın hem de erkekler ile ilgili sorunlardan kaynaklanıyor. İşte Men's Health Türkiye'nin derlediği, spermleri etkileyen şeyler listesi. 

1- Kilo almak
Fazla kiloların olumsuz etkilediği şeylerden birisi de spermler. Aşırı kilolu olmak, sperm sayımı, sperm hareketi ve sperm morfolojisi (spermin şekli ve boyutu) gibi boyutlar üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Vücuttaki fazla yağlar testosteronu estrojen hormonuna çevirdiği ve estrojen fazlasını sperm kalitesini ve oluşumunu olumsuz etkilediği için, fazla kilolu olmanın erkeklerde sperm açısından zararlı olduğu birçok çalışmada ortaya konuyor.Tavsiye: Fazla kilolarınızdan kurtulun ve sağlıklı kilonuzda kalın. 

2- Testislerin aşırı ısınması
Şehir efsanesi değil. Testislerin fazla ısınması, sperm üretimini olumsuz etkileyebilir. Testislerin sperm üretimini doğru şekilde yerine getirebilmesi için, vücut sıcaklığınızdan daha düşük derecelerde olması gerekiyor. Sıcaklık düzenli olarak vücut sıcaklığınızdan yüksek kalıyorsa, problemlerle karşılaşma ihtimaliniz artıyor.

Çocuk sahibi olma planlarınız varsa, sauna ya da buhar odasıyla olan ilişkinizi tekrar gözden geçirmeniz gerekecek.

Dahası da var: Kucağınıza aldığınız laptoplar bile sıcaklık dengeleri ile oynayabilir. O yüzden bilgisayarınızı masanızda ya da laptop sehpası yardımı ile kullanmaya çalışın.

3- Ateş
Bazı hastalıklar, sperm sayımında geçici azalma yaratabilir. Yüksek ateş yaratan grip ya da diğer hastalıklar, birkaç ay süresince spermlerinizin sayısının azalmasına yol açabilir.

Dahası, vücut sıcaklığınız da yükseleceği için bu durumdan testisleriniz de etkilenecektir.

Sperm üretimi, sperm boşalma yolu ile dışarı atılana kadar 72 günde tamamlanıyor. Yani, 2 gün için bile ateş sorunu yaşasanız, sperm sayımının toparlanması 2-3 aylık bir süreci bulabilir.

4- Sigara
Birçok çalışma, sigara bağımlılığının sperm sayısını azalttığını, hatta hareketsiz ve anormal sperm sayısını arttırdığını gösteriyor. Reproductive Health’te yayımlanan yeni bir araştırmada ise, daha fazla sigara içtikçe sperm sayısının azaldığının altı çiziliyor.

Sigarayı bırakmak için elinizde sağlam bir nedeniniz daha var.

5- Alkol
Her gün birkaç kadeh alkol alıyorsanız, sperm sayınızı mahvettiğinizi bilmelisiniz. BMJ Open‘da yayımlanan bir araştırmada, haftada 5 ya da daha fazla kadeh alkol alan erkeklerin sperm sayılarının ve sağlıklı spermlerinin, haftada 1 kadeh alkol alan erkeklere kıyasla daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Alkol alma olayını abartan erkekler (haftada 40 kadehten fazla) ise çok daha ağır etkileniyor: Sperm sayıları, haftada 1-5 kadeh arası içen erkeklere kıyasla %33 azalıyor.

6- Kafein
Kahve tutkunuz, spermlerinize zarar verebilir. Danimarka’da yapılan bir araştırmada, kafein ya da kola alışkanlığını abartan erkeklerin sperm yoğunluğunun ve sperm sayılarının az oranlarda da olsa azalma gösterdiği kanıtlandı.

Günlük kahve limitinizi 2 ile sınırlandırın.

7- Stres
Fertility and Sterility’de yayımlanan bir çalışmada, psikolojik stresin sperm yoğunluğunu azalttığı ve anormal spermlerin sayısını arttırdığı gösteriliyor.

İyi uyuduğunuzdan emin olun. Sağlıklı beslenin, düzenli egzersiz yapın ve stres seviyenizi kontrol altında tutun.

8- Tüm gün oturmak
Televizyon karşısında oturarak geçirdiğiniz süreler, spermlerinizi olumsuz etkiliyor. British Journal of Sports Medicine’da yayımlanan bir araştırmada, haftada 20 saatten uzun süre TV izleyen erkeklerin sperm sayılarının, neredeyse hiç TV izlemeyenlere kıyasla %44 azaldığı ortaya konulmuş.

Suçlunun televizyon değil; hareket etmeksizin oturarak geçirdiğiniz saatler olduğunu anlamışsınızdır.

9- Cep telefonu
Telefonlarınız yine suçlu. Bazı araştırmalar, cep telefonlarından yayılan radyasyonun sperm sayısını, sperm hareketliliğini ve morfolojisini azaltarak DNA hasarı oluşturabileceğini gösteriyor. Cep telefonlarından kurtulmak mümkün olmadığı için, erkeklerin cep telefonlarını testislerinden olabildiğince uzak tutmaları gerekiyor.

10- İlaçlar
Beta blokerler ve kalsiyum kanal blokerleri, kemoterapi ve diğer kanser tedavi yöntemleri, sperm üretimine zarar verebilir.

11- Testosteron ve steroidler
Düşük libido tedavisi için önerilen testosteron takviyeleri ve yasak yollardan kas inşası için alınan anabolik steroidler, spermler için çok ama çok büyük tehdit oluşturuyor. Bunun biraz ironik bir nedeni var: Bir erkek testosteron aldığında, vücudunu hormon seviyesinin yükseltildiği gibi yanıltıcı bir sinyalle kandırıyor; bunun sonucunda da testosteron üretimi duruyor. Sperm üretimi için bu hormona ihtiyaç duyulduğu için, testosteron olmayınca sperm de üretilmiyor. Testosteron takviyesi alınan her durumda bu tür üretim durdurmaları yaşanıyor.

12- Kimyasallar
Pestisitler, çözücüler ya da ağır metaller gibi birçok kimyasal ya da toksin, sperm sayısını arttırırken sperm anormalliklerini tetikliyor. Bu zararlı maddelere ise günlük hayatın çoğu yerinde maruz kalmanız mümkün.

Çözümü organikte arayın. Organik meyve ve sebze tüketmeye gayret edin. Çalışılan işte söz konusu maddelere maruz kalınıyorsa, koruyucu kıyafetler ya da yüz maskesi kullanılmalı.

Bir diğer suçlu ise, pet şişelerde, ambalajlarda ya da alüminyum konserve kaplarında bulunabilen BPA adlı kimyasal. Fertility and Sterility’de yer alan bir çalışmada, idrarlarında BPA seviyesi yüksek olan erkeklerin sperm sayılarının ve kalitesinin düşük olduğu belirtiliyordu.

Yorumlar

Bu Haber Hakkındaki YorumunuzYorumunu Paylaş

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş
En Çok Okunan Haberler
İçişleri Bakanlığı: Valilere FETÖ incelemesi yok 1 İçişleri Bakanlığı: Valilere FETÖ incelemesi yok
22 Ocak Reyting sonuçları açıklandı: Survivor zirvede 2 22 Ocak Reyting sonuçları açıklandı: Survivor zirvede
SONAR Başkanı: Evet'çiler kararsız, hayır oylarında yükseliş var 3 SONAR: Evet'çiler kararsız, hayır oylarında yükseliş var
Survivor ünlüler adasında büyük panik! 4 Survivor ünlüler adasında büyük panik!
Meteoroloji'den flaş uyarı! İstanbul kara teslim olacak 5 Meteoroloji'den flaş uyarı! İstanbul kara teslim olacak
En son referandum anketi sonuçları, Adil Gür rakam verdi! 6 En son referandum anketi sonuçları!
Vatanım Sensin'den gizli bir aşk doğdu 7 Vatanım Sensin'den gizli bir aşk doğdu
Nusret'in son şovu izlenme rekoru kırdı 8 Nusret'in son şovu izlenme rekoru kırdı
Acun Ilıcalı büyük sürprizlerini açıkladı 9 Acun Ilıcalı büyük sürprizlerini açıkladı
Survivor'da ilk konsey gerginliği 10 Survivor'da ilk konsey gerginliği
Fox Tv'den yeni dizi! Sakarya Fırat'ın devamı mı geliyor? 11 Fox Tv'den yeni dizi! Sakarya Fırat'ın devamı mı geliyor?
Aldatılan gencin intikamı acı oldu 12 Aldatılan gencin intikamı acı oldu
21 torunlu cinsel istismar sanığına 30 yıl hapis 13 21 torunlu cinsel istismar sanığına 30 yıl hapis
Ünlü pedagog Tansu Oskay'a eski koca dayağı! 14 Ünlü pedagog Tansu Oskay'a eski koca dayağı!
Emily Ratajkowski'nin o görüntüleri baştan çıkarıyor 15 Emily Ratajkowski'nin o görüntüleri baştan çıkarıyor
Dolar ve Euro'nun artması Demet Akalın'ı da vurdu 16 Dolar ve Euro'nun artması Demet Akalın'ı da vurdu
KONDA Müdürü Bekir Ağırdır: Referandumda hayır'cılar başarabilir 17 Referandumda Hayır'cılar başarabilir..
Survivor'da dün kimin adı yazıldı? İşte ada konseyinde yaşananlar 18 Survivor'da dün kimin adı yazıldı? İşte ada konseyinde yaşananlar
Emily Isabella'nın verdiği seksi pozlar işine yaradı 19 Emily Isabella'nın verdiği seksi pozlar işine yaradı
Ne var ne yok Burcu! 20 Ne var ne yok Burcu!