Orka Orkestrasıyla müzik dolu bir yoculuk: Hedefimiz doğru orkestra müziği

Medyafaresi.com özel röportaj: Ayrıcalığın ne şarkısıyla çıkış yapan Orka Orkestrası Medyafaresi.com yazarı Ferda İskitoğlu'na konuştu. Orka Orkestrası yeni projelerini ilk kez anlatıyor...

Eklenme: 04 Şubat 2019 22:18 - Güncelleme: 05 Şubat 2019 12:26

İşte Ferda İskitoğlu'nun röportajı:

26 yıldır müzik sektörüne gönül vermiş mütevazi bir sanatçı Özgür Ordulu, 20 yıl birbirinden farklı ve başarılı isimlere eşlik eden Obalı, şimdilerde ise Orka Orkestrası’nı kurarak, Türkiye’nin önemli müzisyenlerini bir araya getirip kendi yolunu çizmiş…

Orka orkestrası nasıl kuruldu? Biraz sizi tanıyalım.    

Ö.O:16 yaşında başladığım müzik yolculuğunda ,yolum Türkiye'nin çok önemli ve ünlü isimleriyle kesişti. Birkaç isim saymak gerekirse Cenk Eren, Aşkın Nur Yengi, Nükhet Duru, Deniz Seki, Gökhan Özen, Eflatun, Kürşat Başar, Betül Demir, Murat Göğebekan, Zara,  ve yazamadığım birçok sanatçı..20 yıl sahnede bu isimlere eşlik ettikten sonra 2013 yılında Orka Orkestrası'nı kurmaya karar verdim. Orka Orkestrası'nı kurma amacımız müziğe gönül vermiş, Türkiye' nin çok önemli müzisyenleriyle ve aynı zamanda  dostlarımla bir orkestra kurup, iyi müzik yapmaktı. Ki bunu gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz..

Orka adı nerden geldi?  

Ö.O:Orkestra kurulmadan önce ‘’Orka Music Company’’ isminde müzik organizasyon şirketi açtım. Hemen sonrasında orkestraya isim ararken müzik şirketimizle aynı çatı altında olmasından dolayı Orka Orkestrası ismini verdim.

Peki ekipte tartışmalar oluyor mu hiç? Bunlar daha çok hangi 
konularda çıkıyor?              

Ö.O:Bu konuda en sorunsuz orkestra olduğumuzu söyleyebilirim. Hatta müzik piyasasında fikir ayrılıkları yüzünden birçok orkestranın ve müzik gruplarının dağıldığını da görmüşüzdür.
 Dediğim gibi Orka bu konuda ender bir grup. Çünkü müzisyen ve solist arkadaşlarım işlerinin ehli ve çok tecrübeli insanlar. Konu doğru müzik yapmak olduğunda da aynı noktaya tartışmasız şekilde gelmek bizim için çok kolay oluyor..

Nerelerde sahne alıyorsunuz?    

Ö.O:Türkiye’ nin 5 yıldızlı otelleri bizim en çok sahne aldığımız mekanlar. Bu mekanlarda daha çok kurumsal ve düğün organizasyonları gerçekleştiryoruz. Yıl ortalamamız 100 organizasyonu aşıyor.

Bunun dışında 2 yıldır Türkiye’ nin çok önemli bir mekanı olan Günay Restaurant’ da sahne alıyoruz.
Ebru Gündeş gibi dev bir ismin altında Orka Orkestra’ nın sahne alması bizim için çok önemli ve bizim için mutluluk kaynağı..

Şuan sahnesini beğendiğiniz kadın ve erkek sanatcıları söyler misiniz? Hangisinin sahnesinde yer almak isterdiniz?

Ö.O:Bunların başında tabiki en çok beğendiğim ve takip ettiğim Dünya Starı’ mız Tarkan geliyor..Sahnedeki enerjisi ve eşlik eden müzisyenler inanılmaz.Ebru Gündeş ve Orkestrası inanılmaz…Kenan Doğulu bu konuda kilometre taşlarından birisi..
Tabiki biz orkestra olduğumuz için sadece sanatçı değil sanatçılara eşlik eden müzisyenler de bizim için çok önemli ve değerli.

Sizce Türkiye'de genel olarak müzik nereye gidiyor?     

Ö.O:Bu konuda çok güzel gelişmelerin olduğuna inanıyorum.
Son dönemde yapılan işler gerçekten umut vaad eden işler. Röportajımızın başında da söylediğim gibi biz orkestra müziğine gönül vermiş müzisyenleriz. Müzikseverler sadece sanatçı dinlemenin yanısıra çok sesli orkestra müzikleri de dinlemeyi sevmeye başladılar.
Bu durumda bizim yaptığımız işi pozitif yönde etkiliyor ve daha da güzel işler yapmamız için teşvik edici oluyor..
70, 80 ve 90 lı yıllardaki orkestra kavramını yeniden hayata geçirmek ve müzikseverlerle bunu paylaşmak bizim en büyük görevimiz..


Sahnede yaşadığınız en komik anınızı anlatır mısınız?

Ö.O:Orka nın en büyük özelliği eğlenirken insanları eğlendirmek olduğu için sahnede geçirdiğimiz tüm saatler bizim için çok eğlenceli.
5 solistimizin de kendine has tarzları ve yorumları var. Tabiki bazen tarz dışı gelen istek parçalar bizim için güzel ve komik anlar oluyor. Bu arada onların isimlerini paylaşmadan geçmeyelim.
Neylan Yedikel, Petek Akçakaya, Ece Ata, Mehmet Kılınç ve Bülent Tekakpınar..Bu muhteşem sesleri çok kısa zamanda müzikseverlerle buluşturmak adına projelerimiz son hızla devam ediyor.

Bu ekibin eminim ilerde başka planları da vardır. Ulaşmak istediğiniz yer neresi?

Ö.O:Planlar ve projelerimiz aralıksız şekilde devam edicek..''Ayrıcalığın Ne'' Orka Orkestrası'nın ilk göz ağrısı ve müzikseverlerle buluşmamıza vesilen olan ilk şarkımız. Sevgili Mehmet Kılınç da şarkıyı çok güzel yorumladı. Çok güzel tepkiler alıyoruz ve şarkı çok beğenildi.
Şarkının sözleri Meral Turan, bestesi Gökçer Turan, düzenlemesi ise Birkan Şener ve Gökçer Turan' a ait. 
Projelerimiz sıralamasında çok özel slow şarkılarımız vardı fakat araya çok özel bir isme ait süpriz bir cover sokmaya karar verdik. Şarkı Türkiye' nin çok önemli söz yazarı ve bestecisi Sevgili Şehrazat Hanım' a ait. Mayıs başlarında müzikseverlerle buluşmayı planlıyoruz. 
Parçamızın en önemli özelliği aynı parça içerisinde orkestramızın tüm solistlerini dinleyebileceksiniz.

Ulaşmak istediğimiz tek bir nokta var. O da Orka’ nın doğru orkestra müziği yapan bir orkestra olarak bilinmesi..  Ki bunun adımlarını attığımız ve dönüşlerini aldığımız için de çok mutluyuz…

Birçok ünlü ile çalıştınız sizi en çok zorlayan isim kimdi? Sıradaki çalışacağınız isimler mı varsa kimler?

Ö.O:Evet 24 yılda birçok ünlü isimle çalışma fırsatım oldu. Hepsiyle de çok iyi zamanlar geçirdim ve sahne deneyimleri yaşadım..Müzik gönül işi ve çalıştığım tüm sanatçılar müziğe gönül vermiş insanlar oldu...Tabiki ilerleyen zamanlarda bu isimlerle süpriz projeler olabilir..

 

'Ayrıcalığın Ne' şarkısı beğenildi sırada hangi şarkı var?

Ö.O:''Ayrıcalığın Ne'' Orka Orkestrası'nın ilk göz ağrısı ve müzikseverlerle buluşmamıza vesilen olan ilk şarkımız. Sevgili Mehmet Kılınç da şarkıyı çok güzel yorumladı. Çok güzel tepkiler alıyoruz ve şarkı çok beğenildi.

Şarkının sözleri Meral Turan, bestesi Gökçer Turan, düzenlemesi ise Birkan Şener ve Gökçer Turan' a ait. Burdan onlara  Orka Orkestrası olarak teşekkürlerimizi iletiyorum. Aslında sırada çok özel slow şarkılarımız vardı fakat araya çok özel bir isme ait süpriz bir cover sokmaya karar verdik. Şarkı Türkiye' nin çok önemli söz yazarı  Sevgili Şehrazat Hanım' a ait. Mayıs başlarında müzikseverlerle buluşmayı planlıyoruz. Şimdilik bu kadar anlatalım ki süprizimiz bozulmasın:)

Ferda İskitoğlu / Medyafaresi.com