Mutlu çiftler, sosyal medyada ilişkileri hakkında daha az paylaşım yapıyor

Araştırmalara göre, daha sık paylaşım yapan kişilerde, psikopat olma eğilimi daha yüksek.

Eklenme: 25 Aralık 2016 10:38 - Güncelleme: 25 Aralık 2016 10:43

Sosyal medya, bugün, gerçek manada bireylerin psikolojilerini, alenen yansıttıkları mecraların başında geliyor. Bireyler, yaşadıkları hayata dair birçok şeyi sosyal medyada anlık olarak paylaşıyorlar. Bunlardan birisi de ilişkileri hakkındaki detayları, sosyal medya araçlarını kullanarak paylaşımlarda bulunmak. Bu kimi zaman mutluluk kimi zamansa mutsuzluk anlamına gelebiliyor.

Bu konuda çalışma yapan araştırmacılar, daha fazla paylaşım yapan çiftlerin neden daha az mutlu oldukları üzerine, bazı bulgular ortaya koyuyor. Independent’dan Jessica Brown’ın haberleştirdiği, Gaia Dergi tarafından Türkçe'ye çevrilen habere göre, sosyal medya paylaşımlarına yönelik bazı bulgular şu şekilde:

1. Daha sık paylaşım yapan kişilerde, psikopat olma eğilimi daha yüksek

Geçen yıl 800 kişi üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma, narsisizm ve psikopatinin, insanlar üzerindeki etkilerinin kişiden kişiye değişiklik gösterebileceğini öngördüler. Bu değişiklik ise, sosyal paylaşım sitelerinde yayınladıkları selfie’lerin paylaşım sayısı ve paylaşılan bu görüntülerin ne kadar düzenlendiği ile ilgili.2. Ve narsizim

410 katılımcının katıldığı bir araştırmaya göre, Facebook‘ta fotoğraf paylaşmak, etiketlemek ve yorum yapmak hem kadınlar hem de erkekler için narsisizm ile ilişkilendirildi.

Sürekli durum güncellemeleri de bu durumla bağlantılı bulundu.

3. Facebook dışında kalan insanlar daha mutlu

Mutlu bireyler, mutlu çiftler yaratıyor. Bu aşikar bir durum. Ve yapılan araştırmalara göre daha mutlu kişiler, Facebook’u daha az kullanıyor. Danimarka’da yapılan bir araştırmada, bir hafta boyunca Facebook’u hiç kullanmayan katılımcıların, normal standartlarında kullanmaya devam eden kontrol grubundan, çok daha mutlu oldukları gözlemlendi.

Bir başka çalışmada ise, Facebook’ta daha fazla zaman harcamanın kötü bir psikolojiyle bağlantılı olabileceği saptandı.

Araştırmacılar, bunun sebebi olarak, insanların, başkalarına yönelik geçirdikleri zamanın çoğunluğunun, olumsuz bir şekilde harcanmasından kaynaklandığını belirtti.

4. Daha sık paylaşım yapan çiftler güvensiz

Yapılan bir çalışmada, ilişkileri hakkında sıklıkla paylaşım yapan çiftlerin güvende hissetmeme ihtimalinin daha yüksek olduğu keşfedildi.

Northwestern Üniversitesi‘nden araştırmacılar 100’den fazla çift ile yapılan bir araştırmanın sonuçlarını yayımladı. Şayet kişiler, ilişkilerinde kendilerini güvensiz bir noktada hissediyorsa, sosyal medyada daha çok paylaşım yapıyorlar.

5. Mutluluk, online olmanıza bağlıdır

Albright College’da yapılan araştırmalar sonucunda sosyal medyada duyulan “benlik”arzusu ilişkileri kötü yönde etkiliyor. Özetle çalışma diyor ki: “Oturumunuzu kapatın ve sevgilinizle uzun uzadıya bir yürüyüşe çıkın.”

Yorumlar

Bu Haber Hakkındaki YorumunuzYorumunu Paylaş

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş
En Çok Okunan Haberler
Sefa Doğanay Bahar Candan taklidiyle İşte Benim Stilim'i salladı 1 Sefa Doğanay Bahar Candan taklidiyle İşte Benim Stilim'i salladı
28 Mart Salı reyting sonuçları: Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz mı, Anne mi? 2 28 Mart Salı reyting sonuçları: Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz mı, Anne mi?
Cem Küçük tutuklanan Halkbank yöneticisine sert çıktı: Ne işin var Amerika'da? 3 Cem Küçük'ten tutuklanan Halkbank yöneticisine tepki
Kulis: AKP'ye gelen anket sonuçları Erdoğan'ı kızdırdı mı? 4 AKP'ye gelen anket sonuçları Erdoğan'ı kızdırdı mı?
Son dakika: Nurseli İdiz İzmir'de gözaltına alındı 5 Son dakika: Nurseli İdiz İzmir'de gözaltına alındı
Ünlü oyuncu Cristina D'Alberto Rocaspana mini etek giydiğini unutunca... 6 Ünlü oyuncu Rocaspana mini etek giydiğini unutunca...
Tuvana yine öptürmedi dudaktan 7 Tuvana yine öptürmedi dudaktan
Hakan Çelik, Erdoğan ile televizyon programı yaptı diye bir kadının tacizine uğradı 8 Nagehan Alçı: Hakan Çelik, bir kadının tacizine uğradı
Timur Savcı Osman’ın Yeri'ne servet ödedi! 9 Timur Savcı Osman’ın Yeri'ne servet ödedi!
Meral Akşener'e FETÖ şoku! 10 Meral Akşener'e FETÖ şoku!
Fehmi Koru: Hakan Fidan Pensilvanya'ya iki kez gitti 11 Fehmi Koru: Hakan Fidan Pensilvanya'ya iki kez gitti
Adnan Hoca'nın yeni kediciği Betül'den seksi dans 12 Adnan Hoca'nın yeni kediciği Betül'den seksi dans
Kerem Bürsin meğer diyabet hastasıymış! 13 Kerem Bürsin meğer diyabet hastasıymış!
Tolgahan Sayışman ve Almeda Abazi ilk tartışmayı kameralar önünde yaşadı 14 Tolgahan Sayışman ve Almeda Abazi ilk tartışmayı kameralar önünde yaşadı
Cem Yılmaz hakkında flaş suç duyurusu 15 Cem Yılmaz hakkında flaş suç duyurusu
Mete Yarar: Erdoğan zamanında söyledi inanmadılar ama... 16 Mete Yarar: Erdoğan söyledi inanmadılar ama...
Eda Taşpınar alay konusu oldu: Kaşık çatal tutabilir 17 Eda Taşpınar alay konusu oldu: Kaşık çatal tutabilir
Esra Erol'dan Şahan Gökbakar'a çağrı! 18 Esra Erol'dan Şahan Gökbakar'a çağrı!
Survivor'da Sema: Ayakkabı bağcığıyla oğlumu kendime bağlıyordum! 19 Survivor'da Sema: Ayakkabı bağcığıyla oğlumu kendime bağlıyordum!
Kargocu kılığında geldi, Hürriyet yazarına saldırdı! 20 Kargocu kılığında geldi, Hürriyet yazarına saldırdı!