Muharrem İnce: Kürt vatandaşların tüm sorunlarını çözeceğim

24 Haziran seçimleri öncesi mitinglerine devam eden Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Van'da vatandaşlarla buluştu.

Eklenme: 04 Haziran 2018 14:37 - Güncelleme: 04 Haziran 2018 14:39

Kürt vatandaşların tüm sorunlarını çözeceğini belirten İnce, Erdoğan'ın Diyarbakır'daki konuşmasında prompterın durması ile ortaya çıkan görüntüleri izleterek, "Bu sorun camdan konuşmakla çözülmez, candan konuşarak çözülür. Bakın cam bozuldu" dedi.

Muharrem İnce’nin konuşmasından satır başları şöyle:

“16 yılda meydanlarda bağıran biri var. Şimdi bu eskimişi değiştireceksiniz bu yeni gelecek. 16 yıldır ben gariban kaldım da sen nasıl zengin oldun? Ben aslında en zengin insanlardanım. Niye biliyor musunuz? Ben insanları Türk-Kürt, kadın- erkek diye ayırmam. Ben Türkiye’nin en zenginiyim.

Türkiye’nin en büyük serveti genç nüfusudur. Bunları iyi eğiteğiz. Ben Van’ın müfettişiydim partideyken. Sokakta gezerken gençleri görüyordum. Bu çocukları iyi eğiteceğiz. Ama doların yükselmemesi, faizlerin düşmesi, ekonominin kırılgan olmaması için bir büyük değişikliği beraber gerçekleştireceğiz. Yeni dönemde barışacağız. Barışacağız yolu yok.

“BEN BU SORUNU ÇÖZECEĞİM”

Türkiye’nin bir Kürt sorunu var değil mi? Bunu nasıl çözeceğiz onu anlatayım. Bir demokratikleşme, özgürleşme, kültürel ve ekonomik sorundur. Ama her şeyden önce bir siyasi ahlak sorunudur. Bu şudur; siyasetçi Van’a, Diyarbakır’a gidip Kürt’lerin hoşuna gidecek şeyler söyledi. Başka yere gidince başka konuştu. Bir yerde milliyetçiliği ayaklar altına aldı. Öbür yerde uçtu. Allahın izniyle cumhurbaşkanı olursam ben bu sorunu çözeceğim.

CHP dokunulmazlıklar konusunda ‘Evet’ dedi ben ‘Hayır’ dedim. Bana yanlış yapıyorsun dediler. ‘Hayır doğru yapıyorum’ dedim. Türkiye’de yargı yok ki. Bugün olsa aynısını yaparım. Siyaset bir risk işidir.

Yalan söylemeyeceğiz. Çözüm yeri TBMM’dir. TRT kanallarından birini bu soruna tahsis edeceğiz. TRT’nin bir kanalında sadece bu konuyu özgürce tartışacağız. 81 milyon ne yaptığımızı bilecek.

“CAM BOZULDU”

(Muharrem İnce, Erdoğan’ın Diyarbakır konuşmasından bir bölüm izletti)

Camdan konuşanlar bu sorunu çözemez, candan konuşanlar çözer. Bakın cam bozuldu.”