Kaşıkçı cinayeti ve intihar eden casusun ilişkisi ne?

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı ve istihbarat görevlisi olduğu iddia edilip casusluk suçlaması ile tutuklanan iki kişiden birinin Silivri Cezaevi’nde ölü bulunmasını Meclis gündemine taşıdı.

Eklenme: 30 Nisan 2019 20:01 - Güncelleme: 30 Nisan 2019 20:03

TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı ve istihbarat görevlisi olduğu iddia edilip casusluk suçlaması ile tutuklanan iki kişiden birinin Silivri Cezaevi’nde ölü bulunmasını Meclis gündemine taşıdı.

İki kişiden birinin Cemal Kaşıkçı cinayeti ile bağlantısı olduğunun iddia edildiğini anımsatan Çakırözer, “Böylesine önemli bir soruşturma kapsamında tutuklu bulunan bir kişinin, Silivri gibi büyük ve güvenli bir cezaevinde ölmesi son derece şüpheli. Bu kadar önemli bir soruşturmada yer alan bir tutuklu korunamıyorsa, hangi tutuklunun güvenliğinden söz edilebilir? Silivri Cezaevi’nde güvenlik açığı mı var?

Bu tutuklu intihar mı etti, cinayet şüphesi var mı? Gözaltına alınmalarından, bu şüpheli ölüme kadar tüm sürece ilişkin kamuoyu detaylı olarak bilgilendirilmeli. Kaşıkçı cinayeti ile ilgili olarak da TBMM artık bir an önce bilgilendirilmeli” dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri istihbaratına çalışan iki kişinin 15 Nisan’da yakalandığını anımsatan Çakırözer, “Reuters Haber Ajansına göre, üst düzey bir Türk yetkili, 15 Nisan’da gözaltına alınan iki kişiden birinin Cemal Kaşıkçı cinayetiyle bağlantısının sorgulandığı bilgisini verdi. Bu iki kişi daha sonra casusluk suçlaması ile 19 Nisan’da tutuklandı” dedi.

NE ZAMANDIR TÜRKİYE’DELER?

Soruşturma ile ilgili kamuoyuna yeterli bilgi verilmediğini dile getiren Çakırözer, “Bu iki kişinin Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı ve istihbarat görevlisi olduğu doğru mu? Bu iki kişi istihbarat görevlisi ise Türkiye’ye ne zaman ve nasıl giriş yaptı? Yani ne zamandır Türkiye’delerdi” dedi.

TEMAS KURULDU MU?

Çakırözer, “Türkiye bu soruşturma ile ilgili Birleşik Arap Emirlikleri’ne bilgi vermiş midir? Birleşik Arap Emirlikleri’nin soruşturma ile ilgili bilgi veya adli yardımlaşma girişimi olmuş mudur?” sorularını yöneltti.

SON DERECE ŞÜPHELİ

Bu soruların yanıtı verilmeden, tutuklanmalarından 10 gün sonra Silivri Cezaevi’nden bir ölüm haberinin geldiğini belirten Çakırözer, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, şüpheli Zakı Y. M Hasan’ın, 28 Nisan’da tek kişilik odasında ölü bulunduğunu açıkladı. Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu gibi büyük ve güvenli bir cezaevinde böylesine önemli bir soruşturma kapsamında tutuklu bulunan bir kişinin ölü bulunması son derece şüphelidir. Bu kadar önemli bir soruşturmada yer alan bir tutuklu korunamıyorsa, hangi tutuklunun güvenliğinden söz edilebilir?” dedi.

SİLİVRİ’DE GÜVENLİK AÇIĞI MI VAR?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açıklamasında Hasan’ın ölü bulunması ile ilgili soruşturma başlatıldığı bilgisinin verildiğini ifade eden Çakırözer, “Silivri Cezaevi’nde bir güvenlik açığı mı vardır? Uluslararası yargı alanına da girebilecek bir soruşturmada tutuklu bulunan bir kişinin tek kişilik odasında ölü bulunmasının sorumluları kim ya da kimlerdir?” dedi. Çakırözer, “Söz konusu ölümün ardından Birleşik Arap Emirlikleri ile temas kurulmuş, olayla ilgili bilgi verilmiş midir?” sorusunu yöneltti.

KAŞIKÇI CİNAYETİ İLE İLGİSİ SORUŞTURULAN MI ÖLÜ BULUNDU?

Tutuklanan iki kişiden birinin Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgilisi olduğunun iddia edildiğini anımsatan Çakırözer, “Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilişki soruşturulan şüpheli, Silivri Cezaevi’ndeki tek kişilik hücresinde ölü bulunan Zakı Y.M Hasan mıdır? Ölü bulunan Hasan, intihar mı etmiştir, herhangi bir cinayet şüphesi var mıdır?” dedi.

GİZLİ KALMAMALI

Çakırözer, “Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı ve istihbarat görevlisi olduğu iddia edilen iki kişini gözaltına alınmalarından tutuklanmalarına, birinin Silivri Cezaevi’nde ölü bulunmasına kadar tüm detaylara ilişkin kamuoyuna doyurucu bir bilgilendirme yapılmalıdır. Diplomasiyi ve iki ülke ilişkilerini yakından ilgilendiren böyle bir soruşturma ile ilgili bilgilerin ülke ve dünya kamuoyundan gizli tutulmaması gerekir” ifadelerini kullandı.

MECLİS BİLGİLENDİRİLMELİ

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim 2018’de girdiği İstanbul’da Suudi Arabistan Büyükelçiliği’nde öldürüldüğünü anımsatan Çakırözer, “6.5 ay önce yaşanan bu cinayetle, Birleşik Arap Emirlikleri istihbarat görevlisi olduğu iddia edilen bir tutuklunun ölümü arasında bir bağ var mıdır? Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Kaşıkçı cinayeti ile ilgili bilgilendirilmesi gerekir” dedi.

ADALET BAKANI’NA SORDU

Çakırözer, konu ile ilgili olarak hazırladığı soru önergesinde Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den şu sorulara yanıt istedi:

“İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve daha sonra casusluk suçlaması ile tutuklanan iki kişinin Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı oldukları doğru mudur? Bu iki kişinin Birleşik Arap Emirlikleri’nin istihbarat görevlisi olduğu doğru mudur? Bu iki kişiden birinin gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesi ile ilgisinin tespit edildiği iddiası doğru mudur? Birleşik Arap Emirlikleri istihbarat görevlileri olduğu bilgisi doğruysa bu iki kişi Türkiye’ye ne zaman ve nasıl giriş yapmışlardır?

Bu iki kişi ne zaman, hangi suçlama ile gözaltına alınmış, hangi gerekçe ile tutuklanmıştır? Bu iki kişiden birinin, Zakı Y.M. Hasan’ın tutuklu bulunduğu Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kaldığı tek kişilik odasında ölü bulunması ile ilgili başlatılan soruşturmadan ne sonuç elde edilmiştir? Tek kişilik odasında ölü bulunan Hasan intihar mı etmiştir?

Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgisinin soruşturulduğu yönünde açıklama yapılan iki kişiden biri, Silivri Cezaevi’ne ölü bulunan Hasan mıdır? Hasan ölü mü bulunmuştur, herhangi bir cinayet şüphesi var mıdır? Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu gibi büyük ve güvenlikli bir cezaevinde yaşanan bu ölüm olayında herhangi bir güvenlik açığı veya ihmal tespit edilmiş midir? Bir güvenlik açığı veya ihmal tespit edildiyse sorumluları kim ya da kimlerdir