Hadi ipucu sorusu: Marmara Denizi’nde görülen dünyanın en yaygın yunus balığı türü hangisi?

Hadi'de günün ipucu sorusu yayınlandı ve Hadi oyununu takip edenler merakla Hadi ipucu sorusunun cevabını araştırmaya başladı. Hadi'de 3 Aralık tarihli ipucu sorusunda Marmara Denizi'nde de görülen dünyanın en yaygın yunus balığı türü soruldu. İşte Hadi ipucu cevabı...

Eklenme: 03 Aralık 2018 11:34 - Güncelleme: 03 Aralık 2018 11:39

Hadi ipucu sorusunun cevabını araştıran Hadi oyunu tutkunları için günün öğlen yarışmasının ipucu sorusunun cevabını haberimizde derledik. Dünyada en çok görülen ve Marmara Denizi’nde de rastlanan yunus türünün adı şu şekilde…

DÜNYANIN EN YAYGIN YUNUS TÜRÜ: AFALİNA – ŞİŞE BURUNLU YUNUS

“Flipper” adlı dizi ile meşhur olan bu yunus türü, zekası yüzünden Delfinaryumlarda en çok tutulan ve eğitilen yunus türüdür. Bu yüzden bütün dünyada “Yunus” denilince ilk başta bu türün görüntüsü gelir insanların aklına. Oysa Yunus familyasının asıl örnek türü tırtak (Delphinus delphis) dır.

Afalinanın rengi gri renktir, ve karın kısmı daha açık renktir. Boyu 190 cm 400 cm ve ağırlığı 650 kiloya kadar varabilir. Yeni doğan bir yavru afalina 65–105 cm boy ve 15–30 kg ağırlık ile dünyaya gelir. Koyu renkli ve orak şeklinde olan sırt yüzgeci sayesinde kolayca tanılır. Afalina, bütün diğer yunuslar gibi her iki saatte bir bütün en üst seviyede olan cilt hücrelerini kaybeder ve böylece vücudunun suda direncini daima düşük tutar.

Afalinalar küçük gruplar oluşturarak yaşarlar. Bu grubun içindeki yunuslar birbirlerine çok bağlılardır. Bir gün içinde 60–100 km yüzerler, ve 500 metre derinliğe kadar dalarlar. Bir grup 2 ila 15 yunusdan oluşur, ortalama grup büyüklüğü Atlantik Okyanusu’nda 5 yunusdan, Büyük Okyanus ve Hint Okyanuslarında daha fazla yunuslardan oluşur. Denizin açıklarındaki gruplar kıyılara yakın gruplardan daha büyüklerdir.

Her grubun başında olgun bir erkek yunus bulunur. Grubun gerisi dişilerden ve yavrulardan oluşur. Genç erkek yunuslar ayrı gruplar oluştururlar. Bu grublara “Bekar-grupları” denilir.