Hürriyet gazetesinden Esra Ülkar'ın haberine göre, Güzel Sanatlar Öğrenci Topluluğu'ndan yapılan açıklamada, Bakanlar Kurulu kararıyla güzel sanatlar fakültelerindeki canlı modellerin bütçesinin devlet tarafından karşılanmaması kararlaştırıldı. Bazı üniversiteler kendi imkanlarıyla canlı model ihtiyacını karşılarken, bazılarında bu yapılmadı. Karara tepki gösteren öğrenciler de change.org'da imza kampanyası başlattı. 

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Ümran Tolun, derslerde aynı şeyi tekrarladıklarını iddia ederek şunları söyledi:

“Canlı model yok. Bir yıldır canlı modelle çalışamadık. Daha önceden vardı. Bildiğimiz şeyleri sürekli tekrarlıyoruz. Daha önce CİMER’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) dilekçe yazdım. CİMER YÖK’e, YÖK Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne sevk etti. Rektörlük de fakülte dekanına gönderdi. Dekanın yazdığı cevabı da bana gönderdiler. Gelen dilekçede ödeneğin Maliye ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan geçmediğini söylediler. Bir yılda ders işlenememesi inanılmaz bir olay ve bu Türkiye genelinde bir sorun.”

Haberde, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Emre İkizler'in, "Maliye Bakanlığı'nın tavrı. Bu bizim çözebileceğimiz bir sorun değil" sözlerine yer verilirken, Namık Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Özyavuz da, "Öğrenciler kendi aralarında hallediyor. Yeni bir fakülteyiz, ondan dolayı çok ihtiyaç duyulmuyor" şeklinde konuştu.

Ayrıca haberde, birçok üniversitenin güzel sanatlar fakültesi yetkilisinin görüş bildirmek istemediği belirtildi.