Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Katar Emiri Al Sani'ye teşekkür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de 15 milyar dolarlık yatırım yapacağı sözünü veren Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'ye Twitter hesabından teşekkür etti.

Eklenme: 15 Ağustos 2018 22:56 - Güncelleme: 16 Ağustos 2018 01:14

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Beştepe'deki Saray’ında Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 3 buçuk saat sürdü. Yemeğe Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da katıldı. Zirvede son ekonomik gelişmeler başta olmak üzere, iki ülke arasındaki ilişkilerin masaya yatırıldığı belirtildi.  Yemek öncesi çekilen fotoğrafta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Albayrak’ın önündeki dosyalar da dikkat çekti.

KATAR'DAN YATIRIM KARARI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın konuya ilişkin, “Katar Türkiye’ye 15 milyar dolarlık doğrudan yatırım yapacak Türk ekonomisinin temelleri sağlamdır ve Türkiye bu süreçten güçlenerek çıkacaktır” dedi.

ERDOĞAN TEŞEKKÜR ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'a yatırım kararı nedeniyle teşekkür etti.

Erdoğan, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Şeyh Hamed Al San ve Katar halkına Türkiye'nin yanında durdukları için milletim adına teşekkür ediyorum. Dost ve kardeş ülke Katar ile ilişkilerimiz birçok alanda güçlenerek devam edecek" dedi.

YATIRIM KARARI SONRASI ALBAYRAK'TAN AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Katar'ın yatırım kararının ardından yaptığı açıklamada, "Bir kez daha Türkiye-Katar dostluğunu dünya gördü. Ülkelerimiz arasındaki güçlü işbirliğini çok daha ileriye taşıyacağız. Bu süreçten rasyonel politikalarımız ve güçlü stratejilerimizin yanında, dostlarımızla ve işbirliklerimizle güçlenerek çıkacağız." dedi.

Yemek öncesi ise ajanslara Katar’ın Ankara Büyükelçisi Salim Mübarek Al Şafi’nin Türkiye’ye destek açıklaması düştü.

Al Şafi yazılı olarak yaptığı açıklamasında “Katar, 2016 yılında Türkiye'deki başarısız darbe girişiminde olduğu gibi, Türk kardeşlerinin yanında durmaya devam edecektir ve kardeş Türk halkının her zaman yardımına ilk koşandır.” dedi.

Al Şafi, iki ülkenin, halklarının çıkarına olan tüm bölgesel ve uluslararası konularda ortak duruşa sahip olduğunun altını çizerek, devlet yönetimleri ve halkları arasındaki ilişkilerin, bu duruşun ana ve güçlü dinamosu olduğu değerlendirmesini yaptı.

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile 6 Ağustos’ta bir görüşme gerçekleştirdiğini söyleyen Al Şafi, Katar’ın, krizin tırmanmasından önce ve siyasi müzakereler sırasında Türkiye’ye elinden geldiği kadar destek vermeye hazır olduğunu ilettiği bilgisini paylaştı.

"KATAR HALKI 10 MİLYONLARCA DOLAR TUTARINDA TL ALDI"

Al Şafi, Katar halkının da Türkiye’nin maruz kaldığı ekonomik operasyonda Türk parasını desteklemek için 10 milyonlarca dolar tutarında Türk lirası satın aldığına dikkati çekerek, Türkiye’nin Katar’ın stratejik ortağı olduğunu dile getirdi.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin,  Erdoğan’la hafta başında gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin sonrasında Katar devletinin büyük desteğini göstermek için Türkiye'ye geldiğini belirten Al Şafi, Başkan Erdoğan ile görüşen Katar Emiri Al Sani’nin ekonomik krizden sonra Türkiye'yi ziyaret eden ilk devlet lideri olduğuna vurgu yaptı.

Al Şafi, “Bu ziyaret, Türkiye ile Katar ilişkilerinin bazı yerel medya kuruluşlarının yalan ve kötü niyetli iddialardan daha büyük olduğunu gösteriyor. Kardeş Türk halkının yanında durduğumuzu yeniliyoruz. Türkiye ile ilişkilerimizin sağlam olduğunu ve halkımız nezdinde bu ilişkilerin ayrı bir yeri olduğunu belirtiriz.” değerlendirmesini yaptı.