CHP'nin Ankara anketlerinde hangi aday önde?

CHP, 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için, özellikle büyükşehirlerde aday belirleme çalışmalarını hızlandırdı.

Eklenme: 01 Aralık 2013 19:38 - Güncelleme: 22 Mart 2016 05:36

AK Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i yeniden aday göstermesinin ardından, gözler CHP’nin Ankara adayına çevrildi.

Yerel Yönetimler Komisyonu çalışmalarına devam ederken, Genel Merkezin bugüne kadar Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayını belirlemek için dört kez anket yatırdığı belirtildi.

CHP kulislerine göre, Ankara’da dört aday arasında yapılan ankette yer alan isimler ise Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Ankaragücü eski Başkanı Cengiz Topel Yıldırım ile eski DTP müsteşarı İlhan Kesici olarak belirlendi. Ankete Ayaş Belediye Başkanı Ali Başkaraağaç ile A.Ü. SFB Dekanı Prof. Dr. Yalçın Karatepe dahil edilmedi.

Ankara adayı için CHP’de bazı milletvekillerinin, Grup Başkanvekili Muharrem İnce’nin aday olmasını istediği kulislerde konuşuluyor. İnce’nin adı daha önce İstanbul ve Bursa içinde geçmişti. Mustafa Sarıgül’ün CHP’ye üyeliğinin kabul edilmesiyle İstanbul İnce için gündemden düşerken, Bursa’da bir yerel gazete Bursa milletvekillerine dayanarak İnce’nin bu kentten aday olacağını yazdı. Ancak İnce, Bursa’yı düşünmediğini açıkladı. Bursalı milletvekillerinin bu talebini de geri çeviren İnce’nin, Genel Merkezden adaylık teklifi beklediği konuşuluyor. Ancak Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere bazı Genel Başkan Yardımcılarının İnce’nin adaylığına sıcak bakmadığı biliniyor. Aday adaylığını açıklayan isimler arasında ise Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve eski Ankaragücü Kulübü Başkanı Cengiz Topel Yıldırım bulunuyor.

YILDIRIM ANKETLERDE ÖNDE


Bu arada “Ankara gücünü buldu” sloganı ile yola çıkan Ankaragücü’nün eski başkanı Cengiz Topel Yıldırım da, Genel Merkezin yaptığı anketlerden önde çıkıyor. Ankara’nın ve örgütlerin desteğini de alan Yıldırım için ilçelerde de anket yapılıyor. Mamak ve Etimesgut’ta yapılan anketlerde de Yıldırım, AK Parti’nin adayı Melih Gökçek’ten önce çıkması dikkat çekiyor. Ankara genelindeki anketlerde de Cengiz Topel Yıldırım’ı tercih eden seçmenlerin oranı yüzde 33 belirlenirken, Melih Gökçek’i tercih eden seçmenlerin oranı da yüzde 40.1 olarak saptandı. Mamak’ta ise Cengiz Topel Yıldırım’ı tercih edenlerin oranı ise yüzde 40 olarak belirlendi. Melih Gökçek ise bu ilçede yüzde 34 oranında kaldı. Anketlere göre, güçlü aday olarak öne çıkan Yıldırım’ın aday ilan edilmesi halinde Ankara’da seçimin sadece “CHP ile AK Parti arasında geçeceği” değerlendirmeleri de yapılıyor. MHP’nin düşük profilli aday göstermesinin de Melih Gökçek’e karşı Ankara yarışında Cengiz Topel Yıldırım’ı açık ara ipe göğüsleyeceği tahmininde bulunuluyor.

NAZLIAKA İLÇELERDE ZAYIF, KESİCİ SONLARDA

Anketlere göre, Ankara için aday adaylığını açıklayan Aylin Nazlıaka’nın da Ankara’da seçim bölgesi olan 1. Bölgede tanınırlılığının yüksek, 2. Bölgede ise zayıf kaldığı saptandı. Ankara’da örgüt ve Genel Merkezin de adaylığına soğuk baktığı Aylin Nazlıaka’nın ilçelerde zayıf kalması, adaylık şansını azaltıyor. Nazlıaka’nın anketlerdeki oranının partinin oyunun altında çıkması da, Nazlıaka’ya tanınan şansı zayıflatıyor.

Bir dönem DTP’de müsteşarlık yapan ve Demirel ailesinin damadı olan İlhan Kesici ise CHP’den aday olmayacağını açıklamasına karşın anketlerde ismi yer aldı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanlığı’na seçilmesinin ardından partiden istifa eden Kesici anketlerde son sıralarda yer aldı. Ankara il örgütünün desteklemediği Kesici’nin adaylık sansı sıfır noktasında değerlendiriliyor.

PROF. DR. KARATEPE: "YARIŞA GİRMEKTE FAYDA VAR"

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yalçın Karatepe de Başkent için konuşulan isimler arasında yer alıyor. Anketlerde öne çıkmayan Karatepe’nin istifa edip etmeyeceği de belirsizliğini koruyor. Yerel seçimlerde aday olmak isteyen kamu görevlilerinin ise bugün en geç saat 17.00’ye kadar görevlerinden istifa etmeleri gerekiyor. Karatepe de, “Bu yarışa girmekte yarar var. Ankara’ya katkı sağlayacağımı düşünüyorum. Dolayısıyla bunun dışında kalmamak lazım” diyerek istifa mesajı verdi. Ancak Genel Merkezin Karatepe’ye adaylığı için “garanti” vermediği, ana belirleyicinin anket sonuçlarının olacağı kaydedildi.

300 ADAY DAHA PM’NİN ONAYINA SUNULACAK

CHP Parti Meclisi’nin (PM) ise olağan takviminden önce, 15 Aralık Pazar günü Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanması planlanıyor.

Yerel Yönetimler Komisyonu’nun çalışmaları ve yapılan eğilim yoklamalarıyla belirlenen adayların PM’nin onayına sunulacağı toplantıda, il, ilçe, belde olmak üzere 300 adayın daha PM’de görüşülmesi bekleniyor. CHP, 3 Kasım’da yapılan PM toplantısında 295 adayını netleştirmişti.

Aday belirleme çalışmaları için 13 ile "özel ekip" gönderen Genel Merkez’in, bugüne kadar 200’e yakın anket çalışması yaptırdığı öğrenildi. Bu hafta sonu da İstanbul’da 17 ilçe olmak üzere, 23 seçim bölgesinde eğilim yoklaması yapan Genel Merkez’in toplamda 100’ü aşkın bölgede sandık kurduğu kaydedildi.

Genel Merkezin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için yaptırdığı anket sonuçlarını da 15 Aralık’taki PM’de üyelerin bilgisine sunması bekleniyor.

ANKA


 

Yorumlar

Bu Haber Hakkındaki YorumunuzYorumunu Paylaş

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş
En Çok Okunan Haberler
 Albayrak: Onun okullarında okudum biliyorum! 1 Albayrak: Onun okullarında okudum biliyorum!
27 Temmuz reyting sonuçları açıklandı: NO:309 mu, Aşk Laftan Anlamaz mı? 2 NO:309 mu, Aşk Laftan Anlamaz mı?
İngiltere'de mucize doğum! Bebek kendi elleriyle doğdu! 3 Bebek kendi elleriyle doğdu!
Darbecileri bayrakla protesto etmişti, sınır dışı edildi! 4 Darbecileri bayrakla protesto etmişti, sınır dışı edildi!
FETÖ üyesi darbeciler Mısır'da yeniden toplanıyor! 5 FETÖ üyesi darbeciler yeniden toplanıyor!
Irina Shayk ve sevgilisi Bradley Cooper'ın  romantik tatili 6 Irina Shayk ve sevgilisi Bradley Cooper'ın romantik tatili
Zuhal Topal: Korkudan evden çıkamıyorum! 7 Zuhal Topal: Korkudan evden çıkamıyorum!
Aliye Boydak tutuklandı 8 Aliye Boydak tutuklandı
Şeyma Subaşı ile kızı Melisa’nın köpük partisi! 9 Şeyma Subaşı ile kızı Melisa’nın köpük partisi!
Hazar Ergüçlü’den Serenay Sarıkaya’ya kızkardeş göndermesi! 10 Hazar Ergüçlü’den Serenay Sarıkaya’ya kızkardeş göndermesi!
Tutuklanan Vali Çetinkaya'nın dolar savunması! 11 Tutuklanan Vali Çetinkaya'nın dolar savunması!
Ebru Polat’tan ters köşe bikini yanıtı! 12 Ebru Polat’tan ters köşe bikini yanıtı!
Firari İmam Adil Öksüz 2 kez ABD’ye gitmiş 13 Firari İmam Adil Öksüz 2 kez ABD’ye gitmiş
Bakan: Darbecilerin B planını bilmiyoruz, bu bizi ürkütüyor! 14 AKP'li Bakan: Darbecilerin B planını bilmiyoruz!
Son Dakika! Kritik YAŞ öncesi iki Orgeneral istifa etti! 15 Kritik YAŞ öncesi iki Orgeneral istifa etti!
Muavin 4 yaşındaki kızı kaçırıp tecavüz etti 16 Muavin 4 yaşındaki kızı kaçırıp tecavüz etti
İrem Sak’ın seksi paylaşımı rekor kırdı! 17 İrem Sak’ın seksi paylaşımı rekor kırdı!
Fenerbahçe'nin muhtemel rakipleri belli oldu 18 Fenerbahçe'nin muhtemel rakipleri belli oldu
Bakan Soylu: Merak etmeyin, Fetullah Gülen'i tıpış tıpış verecekler 19 Fetullah Gülen'i tıpış tıpış verecekler
Via GYO’nun yönetim kurulu başkanı Coşkun Bayraktar ABD’ye gitti! 20 Savcılık haklı çıktı! Via GYO’nun patronları ABD'ye gitmiş!