CHP'de ibre Yılmaz Büyükerşen’den yana

24 Haziran seçimleri için geri sayım sürerken gözler CHP’nin göstereceği cumhurbaşkanı adayında. Partide adayın açıklanması için artık kritik saatlere girilirken, Cumhurbaşkanlığı adaylığı için ibre Yılmaz Büyükerşen’e döndü.

Eklenme: 26 Nisan 2018 16:10 - Güncelleme: 26 Nisan 2018 16:15

Halen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Prof. Dr. Büyükerşen’in 24 Haziran’daki seçimde CHP’nin cumhurbaşkanı olacağı iddia edildi.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında adaylarının nasıl biri olacağıyla ilgili tarif yapıp, “Ekonomiden anlayan, bir başarı öyküsü olan biri olacak" derken ibrenin Büyükerşen’e döndüğü belirtildi. Kulislerde İlhan Kesici ve Muharrem İnce’nin de isimleri geçse de yıllardır Eskişehir’i yöneten Büyükerşen’in aday olarak gösterileceği büyük ihtimal.

Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında "Çatı aday olmayacak" sinyali vermiş, “Herkes kendi adayını gösterecek" demişti.

YILMAZ BÜYÜKERŞEN KİMDİR?

Siyasetçi kimliğinin yanı sıra akademisyen olan Yılmaz Büyükerşen, 8 Kasım 1937 tarihinde Eskişehir'de doğdu. Anadolu Üniversite'sinin eski rektörü Büyükerşen, 1968 yılında doçent 1973 yılında profesör oldu. Dünyada tek olan açık öğretim fakültesinin kurulmasına da öncülük eden Yılmaz Büyükerşen, evli, iki çocuk ve iki torun sahibi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı unvanıyla, bugün pek çoğu Türkiye’nin diğer kentlerine örnek proje olarak gösterilen, büyük ölçekli projeler hazırladı ve Eskişehir'de uyguladı.

Siyasetçi kimliğinin yanı sıra sanatçı kimliğiyle de kendini gösteren Yılmaz Büyükerşen, bu alanda faaliyetler ortaya koyarak, 2 dönem boyunca Radyo Televizyon Yüksek Kurulu başkanlığı görevini icra etti.

Siyaset hayatına 1999 tarihinde atılan Büyükerşen, 18 Nisan 1999 Seçimleri'nde DSP'den Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde yine aynı partiden aday olan Büyükerşen, oylarını %45'e çıkararak aynı göreve tekrar seçildi.

2009 yerel seçimlerinde DSP'den tekrar aday olarak %50 üzeri oy ile yeniden büyükşehir belediye başkanı seçildi ve 2011 yılında partisinden istifa ederek CHP'ye katıldı. 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde CHP'nin adayı olarak seçimlere katılan Büyükerşen, %45 oy alarak 4. kez aynı göreve seçildi.

(Birgün)