Bloomberg: Yetkililer Bankalara devlet tahvili satın almaları için baskı yapıyor

Bloomberg haber ajansı, Türk yetkililerin yerel bankaları devlet tahvili satın almaları için sıkıştırdığı iddiasını gündeme getirdi. Bloomberg, iddianın üç farklı bankacı tarafından da teyit edildiğini kaydetti.

Eklenme: 21 Mayıs 2019 17:56 - Güncelleme: 21 Mayıs 2019 18:05

Constantine Courcolulas ve Aslı Kandemir imzalı habere göre, bankalardan ‘piyasa yapıcılar olarak ihtiyaç duyulduğunda’ tahviller için daha yüksek teklifte bulunmaları istendi. Haberde, gelişmenin Türkiye’nin bütçe açığını artıran ‘mali savurganlığın’ ardından geldiği yorumu yapıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın geçen hafta açıkladığı verilere göre, 2018 yılı Nisan ayında 2,8 milyar TL açık veren bütçe, 2019 Nisan’da 18,3 milyar TL’ye ulaştı. Türk Lirası’nın yaşadığı değer kaybıyla birlikte hükümetin kısa vadeli borçlanma ihtiyacı giderek artıyor. Hazine’nin haziran ayında 11 milyar TL, temmuzda ise 19.5 milyar dolar borç alması planlanıyor.

Bloomberg’e konuşan yatırımcılar, hükümetin piyasanın istikrarlı hale gelmesine yardımcı olmak için harcamaları dizginlemek yerine faizlere doğrudan müdahale etmeye çalıştığı yorumunda bulundu.

Geçen yıl, Hazine borçlanma ihtiyacını karşılarken, uzun vadeli lira bazlı tahvillerinin arzını azaltmaya başlamıştı. Borçlanma ihtiyacı yüksek olmasına karşın bu hareket, gösterge tahvilin piyasada likiditesini de önemli oranda düşmesiyle sonuçlanmıştı. Hükümet ayrıca devlet bankalarını ucuz kredi vermeye zorlarken, kamu bankalarının karlarını da zedelemişti.

(T24)

Etiketler : ekonomi, haber