Bir Kurban Bayramı klasiği... Acemi kasaplar kendilerini kesti!!!

Kurban Bayramı'nın ilk gününde kurbanlarını kesmek isteyen birçok vatandaş değişik talihsizlikler yaşadı.

Eklenme: 08 Aralık 2008 17:36 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 14:34

Ankara'da bir aile aldığı büyükbaş hayvana araç çarpınca kurbanını bayram namazından önce MİT'in önündeki caddeyi bölen refüjde kesmek zorunda kaldı. Kurbanın MİT'in önünde kesilmesi dikkat çekti.

Edinilen bilgiye göre, ismini vermek istemeyen bir aile, kurban için hayvan pazarından büyükbaş bir hayvan aldı. Sahiplerinin elinden kaçan büyükbaş kurbanlığa, Yenimahalle Bağdat Caddesi üzerinde araç çarptı. Hayvanın ölmek üzere olduğunu gören aile, bayram namazını beklemeden, kurbanlığını kazanın olduğu refüjde kesti. Aile, çevreden geçen araçlardaki vatandaşların şaşkın bakışları altında refüjde kurbanlık kesimini tamamladı. (CİHAN)


KAÇAN BOĞAYI YUNUSLAR'IN YARDIMIYLA YAKALADI

Kesilmekten son anda kurtulup kaçmaya başlayan boğa, peşinden gelen sahiplerini ve Yunus ekiplerini kilometrelerce peşinden koşturdu. Araçların arasından manevra yaparak kurtulan boğayı, taksinin içinden sarkan sahibi yakaladı.

Ankara'nın Cebeci semtinde Nevin Kılıçarslan'ın kesmek için aldığı boğa bugün sabah saatlerinde sahiplerinin elinden kaçtı. Kaçan boğayı yaklaşık bir saat kovalayan kurban sahipleri, boğayı yakalayamayınca 155 Polis İmdat'ı arayarak yardım istedi. Bunun üzerine Asayiş Ekipler Amirliği'ne bağlı üç Yunus ekip aracı, sahipleriyle birlikte kaçan boğayı yakalamak için seferber oldu.

Sırasıyla Cebeci, Cemal Gürsel Caddesi, Celal Bayar Bulvarı, Aksu Caddesi üzerinde koşan kurbanlık boğanın önü, Kolej kavşağında sahipleri tarafından kesildi. Taksinin içinden sarkan Nevin Kılıçarslan'ın oğlu, elindeki siyah çuvalı boğanın kafasına geçirmeye çalıştı. Kıvrak bir hareketle çuvaldan kurtulan boğa, Libya Caddesi'ne ters yönden girdi. Araçların arasında manevra yaparak koşan boğanın peşinden giden kurban sahipleri ve polis ekipleri de caddeye ters yönden girdi.

Kurbanlık boğa, kendini takip eden taksilerden birinin önünü kesmesi üzerine yol kenarındaki benzin istasyonunun bahçesine girdi. Bu sırada kaldırımda yürüyen yaşlı bir kadın boğayı görünce kaçmak isterken kayıp yere düştü.

Polisler ve kurban sahipleri araçlarından inerek, boğanın etrafını çevirdi. Kızgın boğa ayağıyla toprağı eşeleyerek, ellerindeki iplerle kendini yakalamak isteyen vatandaşları yanına yaklaştırmadı. Bu sırada, kurban sahiplerinden biri beraberinde getirdiği siyah çuvalı boğanın üzerine atmaya çalıştı. Matadorları andıran hareket yapan kurban sahibi, kızgın boğayı yakayamaladı. Araçların arasından sıyrılan boğa, yeniden yola çıkarak koşmaya başladı.

Arkasından gelen taksilerden birinin çarpmasıyla yere düşen boğa, yeniden ayağa kalkarak koşmaya başladı. Takipteki iki ticari taksi yaklaşık 20 metre sonra, boğayı aralarına alıp koşmasını engelledi. Taksiden sarkan kurban sahiplerinden biri, elindeki ipi boğazına doladı. Boğa sahipleri, kafasına siyah çuvalı geçirerek etkisiz hale getirmeyi başardı.

Bu sırada polislerden biri, boğanın ayaklarını bağlamaya çalıştı. Kızgın boğa, tek ayağını bağlayan polise tekme atmaya çalıştı. Polis memuru kıvrak bir hareketle tekmeden kurtuldu. Kurban sahipleri ve Yunus polisleri, iki şeridi kapanan trafiği açmak için boğayı sürükleyerek kaldırıma çıkardı. Yol kenarındaki bir binanın bahçesinin demirlerine bağlanan boğa, daha sonra kesilmek için tekrar götürüldü.

Kurban sahibi Nevin Kılıçarslan, boğanın yakalanmasına yardımcı olan Yunus ekiplerini, kurban etinden ikram etmek için evine davet etti. (CİHAN)


KURBANLIK BOĞA İPİNİ KOPARINCA

Şanlıurfa'da kesime götürülürken ipini koparıp kaçan 2 kurbanlık boğa, uzun kovalamaca sonucu uyuşturucu iğneyle etkisiz hale getirildikten sonra yakalandı.

Sırrın Karşıyaka Mahallesi'nde Ali Değen'e ait kurbanlık boğa, mahallede belirlenen kesim yerine götürüldüğü sırada ipini kopararak kaçtı.

Çevredekilerin uzun uğraşları sonucu yakalanamayan boğa için Şanlıurfa Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren ''boğa timi''nden yardım istendi. Bir süre sonra olay yerine gelen ekipler, bir petrol istasyonunun bahçesine giren ve çevredekilere saldıran boğayı, birkaç el namlusunda uyuşturucu iğne bulunan tabancayla ateş ederek, etkisiz hale getirmeye çalıştı.

Yaklaşık 1 saat süren uğraşların ardından iplerle bağlanmak istenen boğa yeniden kaçtı. Bir apartmanın zemin katında yakalanan ve boynuna ip geçirilen boğa, etkisiz hale getirildikten sonra kasap tarafından kesildi.

Paşabağı Mahallesi'nde de İbrahim Yıldız'a ait kurbanlık boğa da sahiplerinin elinden kaçtı.

Boş bir araziye giren boğa, ekiplerin yaklaşık 2 saatlik çabası sonucu uyuşturucu iğneyle etkisiz hale getirilmek istendi. Boynuna bağlanan ipleri tutan vatandaşları peşinden sürükleyen boğa, bir süre sonra durdurulabildi.

Bu arada ''boğa timi''ni taşıyan pikaba kovalamaca sırasında başka bir araba arkadan çarptı. Araçlarda hafif maddi hasar oluştu.


DEV DANA KESİM KABİNİNE SIĞMADI

Zonguldak'ta 3 yaşında olmasına rağmen yaklaşık 1,5 ton kiloya ulaşan dev dana, vatandaşların ilgi odağı oldu. Kilosu nedeniyle 7'den 70'e herkesin ilgisini çeken 'Bulut' isimli dana, Zonguldak Belediyesi Mezbahası'ndaki kesim kabinine sığmadığı için eski usül yöntemlerle kurban edilebildi.

Beycuma beldesine bağlı Hüseyin Çavuşoğlu köyünde büyüttüğü dana için özel bir besleme yöntemi uygulamadığını belirten hayvan besicisi Sefer Çavuş, "Normal şartlarda ahırımızda besleyip büyüttüm. Hayvanın cinsi iyi olduğu için çabuk büyüdü. Herkesin ilgisini çekiyordu" dedi. Çavuş, 3 yaşında, Bulut ismini verdiği kurbanlık danayı 8 bin YTL'ye sattığını sözlerine ekledi.

Kurbanlık 'Bulut'tan gözünü alamayan vatandaşlar, "Şu yaşımıza geldik, ömrümüzde böyle hayvan görmedik. Üç yaşında olmasına rağmen maşallah çok iyi büyümüş. Bir kez bakan gözünü alamıyor. Zonguldak Mezbahası'na bu büyüklükte hayvan gelmedi" dedi.

Zonguldak Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Rıza Akçay da, 1929 tarihinde kurulan Zonguldak Mezbahası'nda bugüne kadar gelen rekor kilodaki danayı, anormal büyüklük nedeniyle kesim kabininde kurban edemediklerini kaydederek, şunları söyledi: "Mezbahamızın kuruluşundan bu yana kesilen en büyük hayvan diyebilirim. Smental cinsi bir hayvandı. Sonunda kesmesini başardık. Normalde biz modern kesim yapıyoruz. Kurbanlık hayvanı kesim kabininde kesmemiz gerekiyordu; fakat hayvan aşırı büyük olduğu için eski yöntemle kurban ettik. Canlı ağırlığı tahminimce 1500-1700 kliogram, et ağırlığı ise 700-800 kilogram civarında."

Kurbanlık Bulut, aşırı kilosu nedeniyle görevlilerce 4 parçaya bölünerek asılabildi. Görevliler, hayvanın aşırı kilosu nedeniyle yoğunluk yaşadıkları Kurban Bayramı'nda askı sisteminin bozulmasından endişe ettikleri için bu kararı aldıklarını söyledi. (CİHAN)


Acemi kasaplar hastanelere akın etti

Sivas'ta acemi kasaplar, kurbanlıkla birlikte kendi organlarını da kesince hastaneye akın etti.

Vatandaşlar, bayram namazı sonrası kurbanlıklarını belediyenin belirlediği alanlarda kesmeye başladı. Kurban kesimi sırasında istenmeyen kazalar da yaşandı.

Onlarca insan, vücutlarının değişik yerlerinde oluşan bıçak kesiği sebebiyle Sivas Numune Hastanesi'ne başvurdu.

Fatih Mahallesi'nde kurbanlık boğayı yere yıkmaya çalışan Osman Ertemiz (66), boğanın altında kaldı. Sol bacağı kırılan Ertemiz, hemen hastaneye kaldırıldı.

Kırılan bacağı alçıya alınan Ertemiz, daha sonra taburcu edildi.

Çok sayıda vatandaşın da elinden, kolundan, başından ve bacağından yaralı olarak hastaneye geldiği görüldü. (CİHAN)


-GAZİANTEP-

Gaziantep'te onlarca kişi, kurban kesimi sırasında vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralayınca hastanelere koştu. Acemi kasaplar, Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Hastanesi ve 25 Aralık Devlet Hastanesi'nde ayakta tedavi edildi.

Büyükbaş hayvan keserken elini yaralayan Mehmet Yılmaz (63), 25 Aralık Devlet Hastanesi'nde ortapedi uzmanı olmadığı için Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'ne sevk edilmesine tepki gösterdi.

Elini nasıl kestiğini anlamadığını anlatan Yılmaz, "Büyükbaş hayvan kesiyorduk. Bıçağı vurmakla bir acı hissettim. Kurbanı keseceğime kendimi kestim." dedi.

İlk müracaat ettiği hastanede pansumanı yapılan Yılmaz'ın eline gittiği diğer hastanede dikiş atılacak.

Öte yandan Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'ne ayak, el ve vücudunun değişik yerlerini kesen 10'u aşkın kişi müracaat etti.

Tedavileri ayakta yapılan şahıslar, daha sonra taburcu edildi. (CİHAN)


-ESKİŞEHİR-

Eskişehir'de kurban keserken yaralanan yaklaşık 100 kişi hastanelere başvurdu.

Alınan bilgiye göre, Eskişehir Devlet Hastanesine 45, Yunusemre Devlet Hastanesi'ne 37 ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine gelen 18 kişi, tedavileri yapıldıktan sonra taburcu edildi.

Tedavi edilen ''acemi kasaplar''ın büyük bölümünün, ilk kez hayvan kesmeye kalkıştığını söyledikleri öğrenildi.


-BURSA-

Kurban Bayramı'nın henüz ilk saatlerinden itibaren onlarca acemi kasap kurban yerine kendini kesince hastanelere akın etti. Elleri ve ayakları sarılı halde hastanelere gelen vatandaşların bir kısmı kurbanı kesimi sırasında kendini yaralarken, bir kısmı da kurbanlıkların boynuz ve tekmeleri sonucu hastanelik oldu.

Bursa'da yaralılar en çok Devlet Hastanesi, Şevket Yılmaz Devlet Hatanesi ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin acil servislerine başvurdu. Kurbanlarını keserken boğanın vurması sonucu eline bıçak batan Sami Kurumlu, sağ eli yaralı olarak Devlet Hastanesi'ne kendi imkanları ile geldi. Burada eline dikiş atılan Kurumlu, azgın boğanın hışmına uğradığını belirterek, "Boğanın vurması sonucu bıçak elime battı. Doktorlar birkaç dikiş atıp beni gönderdi. Durumum şükür iyi." dedi.

Mustafa Yılmaz isimli vatandaş ise yakınları ile ortaklaşa aldıkları kurbanı keserken, acemi bir kişinin bıçağı eline vurması sonucu yaralandığını belirtti. Yılmaz, "Kurbanı kestik, yüzerken acemi bir arkadaşımız büyük bıçağı benim elime vurdu. Parmağım kemiğe kadar yaralandı. Durumu kötü. Doktorlar dikiş atacaklar. Yine acemilerin kurbanı olduk." şeklinde dert yandı.

Reşat Gökçe, kurbanı keserken başkasının cebinde bulunan bıçağın kendi bacağına saplandığını belirtti. Gökçe, "Kurbanı kesip yüzerken, acemi bir arkadaşımın cebine koyduğu bir bıçak benim bacağıma saplandı. Doktorlar müdahale etti. Olan oldu, buna da şükür." dedi.

Devlet Hastanesi Acil Servis görevlileri, saat 09.00'dan başlamak üzere en az 50 kişinin kurban kesimi sırasında yaralanıp hastanelerine geldiğini belirterek, bu sayının akşama doğru ve bayramın ikinci günü daha da artacağını belirtti.

Şevket Yılmaz Devlet Hatanesi nöbetçi doktorları, sabahın erken saatlerinden itibaren kesik vakalarının sıklıkla hastanelerine geldiğini belirterek, vatandaşlardan dikkatli olmalarını istedi. Sabahtan itibaren 50'yi aşkın kişinin kurban keserken kendini yaralaması sonucu hastanelerine başvurduğunu belirten doktorlar, genellikle bıçaklarla yaralanma sonucu el kesiği ve boğa vurması gibi şikayetlerden gelindiğini aktardı. (CİHAN)


-KOCAELİ-

Kocaeli'de iki kişi danaların gazabına uğradı. Kimisi dananın üzerine düşmesi sonucu, kimisi ise dananın çiftesi ile ağaca çarpıp ayağını kırdı.

Her Kurban Bayramı olduğu gibi bu bayramda da acemi kasaplar hastanelere akın etti. Kurban keserken yaralanan vatandaşlar sabah erken saatlerde Kocaeli Devlet Hastanesi'ne geldi. Kimisi ambulansla kimisi özel otosu ile kimisi ise eli sarılı yürüyerek acil servisin yolunu tuttu. Kazalardan en ilginci ise iki kişinin ayağını kırması oldu. Arkadaşları ile beraber kurban kesen Rıdvan Yimişel'in ayağı, danayı kesmek için yatırdıkları sırada hayvanın altında kalarak kırıldı. Ailesi tarafından hastaneye getirilen Yimişel'in ayağı alçıya alınarak evine gönderildi. Hayvanın gazabına uğrayan biri de Erdoğan Koç. Koç, danayı kesmek için yatıracağı sırada aldığı çifte darbesi ile ağaca çarpıp ayağını kırdı. Koç da aynı şekilde ayağı alçıya alınarak evine gönderildi. (CİHAN)


-KAYSERİ-

Kayseri'de kurbanlık hayvanlarını kesmek ve yüzmek isteyen yaklaşık 150 kişi kendisini de kesti.

Bayram namazının ardından kurban kesim işlerine başlayan vatandaşlar, soğuk havanın da etkisiyle, vücudunun çeşitli yerlerinden bıçakla yaralandı. Kendisini yaralayan vatandaşlar yakınlarıyla birlikte hastanelere akın etti. Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne ilk günde 100'e yakın kişi kesik nedeniyle müracaat etti. Özel ve fakülte hastanesine giden vatandaşlarla kesik sayısının 150'yi geçtiği belirtiliyor.

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis doktorları, gelen kesiklerin hayati tehlike arz edecek konumda olmadığını söyledi. Erkeklerin hayvanı keserken veya yüzerken, bayanların ise eti doğrarken ellerini kestiklerini belirten hastane yetkilileri, ilk müdahaleyi yapıp dikiş attıktan sonra evlerine gönderdiklerini bildirdi. Kesiklerin yanı sıra çok sayıda hayvanın tekmesine veya buynuz darbelerine maruz kalan vatandaşların olduğuna dikkat çeken hastane yetkilileri, bu vatandaşların da röntgeni çekildikten sonra bir süre gözetim altında tutulduğunu aktardı. (CİHAN)


-İZMİR-

İzmir'de ikisi üniversite olmak üzere 6 hastanenin acil servisinde 745 acemi kasap müracaat etti. Vatandaşların modern kurban kesimlerine yönelmesi sayesinde bu sene Kurban Bayramı'nda kurban keserken yaralananların sayısı geçen yıla göre biraz azaldı.

İzmir Yeşilyurt Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Buca Dr. Seyfi Demirsoy Hastanesi, Bozyaka İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İzmir Tepecek Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Karşıyaka Devlet Hastanesi ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi acil servislerine gelenlerde önemli düşüş yaşandı. Hastane yetkililerinden edinilen bilgilere göre; geçen senelerde kol, ayak kırılması ve kopma gibi ciddi yaralamalar yaşanırken bu sene acillere çok az sayıda küçük kesiklerin geldiği belirtildi.

Bayramın birinci gününde çeşitli şekillerde yaralanarak bin 707 kişinin acillere müracaat ettiğini belirten yetkililer, bu müracaatlardan sadece 745'inin kesiklerden dolayı olmasının, geçmiş yıllara göre iyi olduğunu kaydetti. Yaralanan Rami Çalışkan "Kurbanı keserken bıçak kaydı, elimi kestim. Herhalde iyi bileleyememişim" şeklinde konuştu. Mustafa Turaç da kemik kırarken nacağın sapını çıkarak alnına geldiğini söyledi.

Kurban keserken bıçakla veya hayvanın tepmesi sonucu yaralanarak hastanelere başvuranların sayıları şöyle: İzmir Yeşilyurt Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 267 kişi, Buca Dr. Seyfi Demirsoy Hastanesi 420 kişi, Bozyaka İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi 265 kişi, İzmir Tepecek Eğitim ve Araştırma Hastanesi 285 kişi, Karşıyaka Devlet Hastanesi 300 kişi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi 170 kişi.

Cihan

Etiketler : kurban