Bahçeli ABD’ye sert çıktı: Vietnam’dan beter ederiz

MHP Lideri Devlet Bahçeli, partisinin Antalya'daki kampını takip eden gazetecilerin sorularını cevapladı. ABD’ye sert çıktı, Kılıçdaroğlu’na da yanıt verdi.

Eklenme: 13 Şubat 2018 08:25 - Güncelleme: 13 Şubat 2018 08:30

Yeni Şafak gazetesinden Nur Banu Aras’ın haberine göre, Türkiye’nin Afrin’e girmesine desteğini yineleyen Bahçeli, operasyona karşı çıkan ve YPG’ye silah yardımını sürdüren ABD’ye Vietnam savaşını hatırlattı. Bahçeli, “Amerika, Vietnam’da yaşadıklarını unutmaz. Semptomları hala devam ediyor” dedi ve Türkiye’nin ABD’ye Vietnam’ın yaptığının 5 katını yapabileceğini söyledi.

ABD’ye son olarak “sıcak çatışma” uyarısında bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Amerika’ya bu kez Vietnam savaşını hatırlattı. Bahçeli, Türkiye’nin ABD’ye Vietnam’ın yaptığının 5 katını yapabileceğini söyledi. MHP lideri Devlet Bahçeli parti teşkilatı ile buluştuğu Antalya kampı sırasında bir grup gazeteci ile sohbet etti.

YILLARCA ETKİLERİ SÜRDÜ

Türkiye’nin Afrin’e girmesi gerektiğini yineleyen Bahçeli, operasyona karşı çıkan ve YPG’ye silah yardımını sürdüren ABD’ye de Vietnam savaşını anımsattı. Bahçeli, “Amerika, Vietnam’da yaşadıklarını unutmaz. Yıllarca etkileri sürdü. Semptomları hala devam ediyor. Oradan Amerika’ya dönenlerin yaşadıkları... 20 milyonluk bir ülke 200 milyonluk ülkeye kök söktürdü. Türkiye onların 5 katını yapar” dedi.

BENİM NEZDİMDE SABIKALI DEVLET

Afrin operasyonunda saldırıya Leopard tankının ABD menşeili mühimmatla mı vurulduğu ihtimalini de değerlendiren Bahçeli, “Öyle bir sonuç elde edildiği an, delillendiği vakit ABD benim nezdimde “sabıkalı devlet” olur. Bu yeni bir kavramdır. Terörist devlet var, ancak sabıkalısı yok” diye konuştu.


TÜRK KAVRAMINA HASIM OLANLAR TÜRKİYE YANDAŞI OLDU

Bahçeli, Türk Tabipler Birliği’nden Türk ifadesinin çıkarılması tartışması konusunda da şu ifadeleri kullandı: “Türk kavramına aşırı derecede hasım olan unsurlar kendi kuruluşundaki Türk kavramının silinmesinde Türkiye yandaşı oldu. Yasa gelir üzerinde tartışılır. Bazıları vardır ki gerçekten Türk ve Türkiye isimlerini çok eskiden almıştır.

BU İSMİ KULLANAMAZSINIZ, DEDİ

Mesela sivil toplum kuruluşu olarak bir kadın hareketi kurduk. Bu derneğin ilk tüzüğü hazırlandığında adı Türk Kadın Hareketleri Derneği idi. Sonra İçişleri Bakanlığı “Bu ismi kullanamazsınız” dedi. Bize verilmediği zaman biz ayağa mı kalktık? Türklük elden gidiyor diye bas bas bağırdık mı? Şimdi size ne oluyor?”

Yeni sistem: Ay yıldız
MHP Genel Başkanı Bahçeli ilçe ve il başkanlarıyla yaptığı kampın son gününde basına kapalı bölümde cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine de isim koydu. Bahçeli, “Ay Meclis, yıldız da milli mutabakat. Yani yeni sistemin adı ay yıldız sistemi. Hilal, Meclis'teki 600 milletvekili, yıldız da biziz. Biz hilalin altına herkesi toplayacağız” dedi.
ASKER PARDON MU DİYECEK
MHP Genel Başkanı Bahçeli, Afrin’e mutlaka girilmesi gerektiğini yinelerken buna karşı çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na isim vermeden yine cevap verdi. Buna uygun bir yüzükle kampa geldiğini belirten Bahçeli, taktığı yüzüğü gazetecilere göstererek “Afrin’e kadar kaç kilometre gitmişler askerlerimiz. Kapısına kadar gelmişler. Ne diyecekler. ‘Pardon yanlış gelmişiz dönelim’ mi diyecekler” dedi. “Bu yüzüğü de özellikle taktım” diyen Bahçeli, taktığı yüzüğünün “Üzerinde Türk bayrağı var, bir tarafında Selçuklu bir tarafında yeniçeri var. Her zaman takılmaz. Sabah yüzüğü taktım. Bu yüzük Afrin’e gireceğimizin işareti” ifadeleriyle anlattı.
GERİ SAYIM CETVELİ
18 Mart’taki 12’inci Olağan Büyük Kurultay hazırlığından da bahseden MHP lideri Devlet Bahçeli, kurultaya kaç gün kaldığını gösteren geri sayım cetvelini de cebinden çıkartarak gazetecilere gösterdi.

Yeni Şafak