ATV ve Sabah için para arayan Çalık Grubu kiminle ortak olacak?

Çalık Grubu'nun Sabah ve atv'ye yapacağı ödeme için Rixos otellerinin sahibi Fettah Tamince aracılığıyla kaynak bulduğu yolundaki spekülasyonlar doğru mu?

Eklenme: 19 Mart 2008 14:07 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 14:58
Sabah ve atv için TMSF'nin açtığı ihalede 1.milyar dolar ile en yüksek teklifi veren Çalık Grubu'nun ödemeyi yapmak ve hisse devrini gerçekleştirmek için yaklaşık bir aylık zamanı var.

Bu çapta büyük bir finansman paketinin nasıl hazırlandığı ise alışılmışın aksine bilinmiyor. Alışılmışın dışında çünkü, dünyanın neresinde olursa olsun bu büyüklükte bir satın almanın ardından kreditörler ortaya çıkar ve bilgiler de kamuoyuna sızar. Gazeteport'un yaptığı araştırmada Türk bankalarının Sabah ve atv'yi alması için Çalık Grubu'na kredi vermeye hazırlandığına dair bir bilgiye ulaşılmadı. Bir büyük bankanın yöneticisi "Biz Sabah ve atv'nin satın alınması için kredi vermeye hiç düşünmedik, düşünmeyiz de ancak şunu da bilin, Çalık Grubu kredi almak için bize hiç başvurmadı. Bir Türk bankasına da başvurduğuna dair de bilgi sahibi değiliz" diyerek ortada kredi arayan bir grup olmadığını hatırlattı. Türkiye'de özkaynaklarıyla bu miktarda bir satın almayı gerçekleştirecek firmanın yok denecek kadar az olduğu biliniyor. Çalık'ın kendi özkaynaklarının Sabah ve atv'yi satın almasına yetmediğini de biliniyor. Yani ortada bir gariplik var. Satın alma vakti giderek yaklaşıyor ve bu kaynağın bulunduğuna dair en ufak bir upucu yok.
Peki ekonomi çevrelerinde ne konuşuluyor?
Bir kesim (bunun içine TMSF'nin kimi yöneticileri de dahil) Çalık'ın Sabah ve atv'yi satın alamayacağını ve teminat olarak verdiği 120 milyon doları yakacağını düşünüyor. Onlara göre, Çalık parayı bulsaydı, şimdiye TMSF'ye ödeme yaparak gelir kaybı süren atv ve Sabah'ın yönetimini üstlenirdi.
Bir başka kesim ise Çalık'ın parayı bir Türk işadamı kanalıyla Rus zenginlerinden bulduğunu ileri sürüyor.
Adı sıkca konuşulan işadamı ise ünlü turizmci
Fettah Tamince...
Rixos Otelleri'nin sahibi olan Fettah Tamince'nin, Çalık ile birlikte Sabah ve atv'nin satın alınması için gerekli kaynağı sağlayacağı belirtiliyor. Tamince'nin alım için ön planda olmak istemediği Çalık'a finansman konusunda gerekli desteği vereceği kulislerinde sıklıkla dile getiriliyor. Finansmanın sağlanacağı kaynağın ise Tamince'nin ortağı (kimilerine göre arka plandaki asıl patron) Ukraynalı işadamı Rinat Ahmedov olduğu belirtiliyor.
Başbakan Erdoğan'a kişisel yakınlık duyduğunu sık sık dile getiren Fettah Tamince'nin (Başbakan Erdoğan iki yıldır tatillerini, Tamince'nin Rixos otellerinde geçiriyor) ihaleye girerek kazanan Çalık Grubu'na bu konuda "Merak etmeyin, gerekli desteği veririz" dediği de ileri sürülüyor.
Gazeteport olarak Tamince'ye bu spekülasyonları hatırlattık ve gerçekten Sabah'ın alımında bir katkısı olup olmayacağını sorduk. Tamince'nin Halkla İlişkiler firması aracılığıyla verdiği yanıt kısa ve öz:
"Ahmet Çalık yakın dostumdur. Ancak Sabah ve atv'nin alımı konusunda kendisine verdiğimiz vereceğimiz en ufak bir katma değer yoktur. Bunlar dedikodu.  Eğer Sabah ile ilgilenseydik doğrudan ihaleye girmekten rahatsızlık duymazdık."
Çalık acısından bir başka sıkıntının ise son siyasal gelişmeler olduğunu hatırlatanlar ise olayın bir başka yönüne şöyle dikkat çekiyor:
"Çalık kaynağı bulup bulamadığını yakında öğreneceğiz. Ancak bu kaynağı verecek insanlar veya fonlar acısından yakın gelecekte siyasi bir risk belirdi. AKP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasıyla sonuçlanabilecek bir karar, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın damadının CEO olduğu Çalık Grubu'nu farklı siyasal odakların baskısı altına sokabilir. Bulunan kaynağın menşei speküle edilerek sorgulanabilir ve perde arkasında kalmak isteyen yatırımcılar rahatsız edilebilir."

FETTAH TAMİNCE KİMDİR?

10 yıl öncesine kadar Gilan kuyumculukta tezgahtarlık yapan Fettah Tamince, kaderinin dükkana gelen ve 50 bin dolarlık alışveriş yapan İgor Gumenyuk sayesinde değiştiğini belirtiyor. Tamince, aldığı malların parasını sonradan kendisine ödemesine izin verdiği için kendisini dost bilen Gumenyuk ile birlikte Belek Rixos'u açtıklarını söylüyor.

Gumenyuk ise Ukrayna'nın en zengin isimlerinden biri olan ve 3 milyar doların üzerinde kişisel serveti bulunan Rinat Ahmedov'un sağ kolu.

Ağır sanayi, hammadde, enerji, bankacılık ve sigortacılık alanında faaliyet gösteren şirketlerin sahibi olan 39 yaşındaki Rinat Ahmedov, Erdemir'e talip olmuştu. Müslüman olan Ahmedov aynı zamanda Lucescu'nun teknik direktörü olduğu Shakhtar Donetsk takımının da sahibi.

Fettah Tamince, geçen yıl Antalya Lara Kent Parkı ihalesini 22 milyon 720 bin YTL'lik fiyatla kazanmış ve buraya Disneyland kurmak için girişimde bulunacaklarını açıklamıştı.

Tamince'nin 2000 yılında Antalya Çamyuva'da açtığı ilk Rixos otelini Beldibi, Tekirova, Bodrum, Belek ve Konya'daki tesisler izledi. Özellikle Bodrum ve Belek'teki oteller lüksüyle büyük yankı uyandırdı. Bunun dışında Ukrayna ve Kazakistan'da ikişer, Hırvatistan, Avusturya ve Dubai'de Rixos otelleri açıldı. Tamince'nin son 8 yıl içinde yaptığı yatırımların toplam tutarı yaklaşık 5 milyar doları buluyor.

Gazeteport

Etiketler : Çalık

Yorumlar

Bu Haber Hakkındaki YorumunuzYorumunu Paylaş

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş
En Çok Okunan Haberler
27 Ağustos reyting sonuçları açıklandı: Rüzgarın Kalbi mi, Tatlı İntikam mı daha çok izlendi? 1 Rüzgarın Kalbi mi, Tatlı İntikam mı daha çok izlendi?
Sıla’ya son darbe! 3 Eylül’deki konseri iptal edildi! 2 Sıla’ya son darbe!
Büyük skandal... Muayene odasında feci ölüm! 3 Ağrılar psikolojik dediler hayatını kaybetti!
FETÖ/PDY’den aranan Arif Erdem, eşinin köyünde saklanmış 4 Arif Erdem'in nerede olduğu ortaya çıktı!
PKK'lı teröristler, Diyarbakır Havalimanı'nda polise roketatarlı saldırı düzenledi 5 Diyarbakır Havalimanında polise roketatarlı saldırı!
 Paramparça dizi ekibi Göcek halkını isyan ettirdi! 6 Paramparça dizi ekibi Göcek halkını isyan ettirdi!
Şükran Ovalı Caner Erkin ile evliliğe yeşil ışık yaktı 7 Şükran Ovalı evliliğe yeşil ışık yaktı
Gizli tanık: Siyasileri Sincan'a, askerleri Silivri'ye... 8 Gizli tanık: Siyasileri Sincan'a, askerleri Silivri'ye...
Candan Erçetin ile Safiye Soyman arasında selfie krizi! 9 Candan Erçetin ile Safiye Soyman arasında selfie krizi!
Ak Parti’den sürpriz seçim önerisi geldi! 10 Ak Parti’den sürpriz seçim önerisi!
Playboy’un şirketi amcaya gitti! 11 Playboy’un şirketi amcaya gitti!
FETÖ’nün Altunizade’deki FEM binası görüntülendi 12 FETÖ yıllarca bu binada...
Caner Erkin'in yeni takımı belli oldu! 13 Caner Erkin'in yeni takımı belli oldu!
Firari FETÖ mensubu yakalandı 14 Firari FETÖ mensubu yakalandı
 Acun Ilıcalı Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde selfie çekti 15 Acun Ilıcalı: Koştuk, geldik!
FETÖ'nün konuşma şifreleri deşifre oldu! 16 FETÖ'nün konuşma şifreleri deşifre oldu!
Genelkurmay baskınını emekli FETÖ’cü yönetmiş! 17 Genelkurmay baskınını emekli FETÖ’cü yönetmiş!
Kulis dedikoduları Beren Saat hamile diyor! 18 Kulis dedikoduları Beren Saat hamile diyor!
Aykut Işıklar yazdı: Cem Karaca ve Barış Manço FETÖ'cü müydü? 19 Aykut Işıklar yazdı: Karaca ve Manço FETÖ'cü müydü?
Elbistan'da içme suyundan zehirlenen 5 bin kişinin durumu nasıl? 20 5 bin kişi içme suyundan zehirlendi