AKP'ye yakın gazeteden Erdoğan'a sert eleştiriler: Paşa ne yapsın?

Karar gazetesi manşetinde 2. Ordu Komutanı Org. İsmail Temel'in Erdoğan'ı alkışlamasının ardından başlayan tartışmaya yer verdi.

Eklenme: 04 Haziran 2018 12:11 - Güncelleme: 04 Haziran 2018 12:18

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Malatya’da katıldığı Türkiye Esnaf Sanatkarlar Odası’nın iftar programında CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye yönelik sert eleştiriler yöneltti.

Programa davetli olan 2. Ordu Komutanı Org. İsmail Temel de Erdoğan’ın konuşmasını salonda bulunanlarla birlikte alkışladı.

Temel’in alkışlamasın siyasette yeni bir polemik yarattı. Muharrem İnce, Temel’e sert tepki gösterdi. AKP’nin kurmayları ise Temel’e sahip çıktı.

“PAŞA NE YAPSIN” MANŞETİ

AKP'ye yakın Karar gazetesi manşetinde olaya yer verdi. 

“Paşa ne yapsın” manşetini atan Karar gazetesi haberinde şu ifadeleri kullandı:

"Erdoğan’ın iftarında, İnce’ye eleştirilerini alkışlayan 2. Ordu Komutanı hedef haline geldi ve ‘apoletlerini sökeceğiz’ suçlamasına maruz kaldı. Polemik yaratan tablo ‘partili cumhurbaşkanı sisteminin’ yapısından kaynaklanan sorunları ortaya koydu. Cumhurbaşkanı’nın partili olması paşayı zor durumda bıraktı.

Yaşanan süreç, ‘Asıl sorumlu paşa mı sistem mi?’ tartışmasına da kapı araladı. 16 Nisan referandumuyla birlikte Türkiye’nin gündemine giren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle, cumhurbaşkanının aynı zamanda siyasi parti lideri olabilmesinin önü açıldı. ‘Tek kişide birden fazla şapka’ yapısal sorunlara da zemin hazırladı.

Org. Temel örneğiyle yaşanan sancı, kurulduğu günden bu yana askeri vesayetle mücadeleyi temel ilke haline getiren AK Parti’ye de zarar verdi. Afrin’de terör örgütü YPG’ye karşı mücadele eden Org. Temel de siyasi tartışmaya konu olarak sıkıntılı sürecin içinde kaldı.”