AKP'nin MYK toplantısı sonrasında Çelik'ten önemli açıklamalar

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor.

Eklenme: 30 Nisan 2019 21:25 - Güncelleme: 30 Nisan 2019 21:29

Çelik'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"Ramazandan sonra milletvekillerimizle bir araya geleceğiz. Hükümetimizin önünde kesintisiz bir icraat dönemi var. Son derece kıymetli bir 4.5 yıl bu. Türkiye’nin hedeflerinin ulaşması bakımından hiçbir saniyesinin heba edilmemesi gereken bir süreç.

"Emeği ve alın terinin kutsal olduğu bir gelenekten geliyoruz, işçi kardeşlerimizin bayramını kutluyoruz. Pazar günü Ramazan ayına kavuşuyoruz. Barış ve esenlik ayıdır.

"Venezuela’da bir darbe girişim başladı ve olaylar sürüyor. Guaido askeri birliklere sokağa çıkın çağrısı yaptı. Gördüğümüz kadarıyla anayasanın etrafında kenetlenmiş duruyor silahlı kuvvetler.

"Hiçbir devlet, başka bir devlete atama yoluyla devlet başkanı seçemez. Hem ABD'nin demokrasinin beşiği olduğunu iddia edeceksiniz, hem de böyle bir şeye imza atacaksınız. Bu Venezuela halkına yönelik açık bir hakarettir.

"Biz bu darbe girişiminin sivil kanadını oluşturan Guaido’nun mesajlarını inceliyoruz. Guaido demokrasiyi, özgürlüğü getireceğinden bahsediyor, arkasında darbeci askerlerle poz veriyor. Latin Amerikanın çok uzun bir darbelerle mücadele geçmişi var. Bu muhalif olanların bu tarihten ders çıkarmaları gerekirdi.

"Guaido uluslararası ortaklarımızla istişare ederek ilahlı kuvvetleri yönetime el koymaya davet ediyorum diyor. Bunu söyleyince hemen ABD'den tweetler geliyor. Uluslararası ortakları kimdir diye düşünürken ABD Başkan Yardımcısı'ndan bir tweet geliyor 'Yanındayız' diye. Hemen ardından Boltan'dan 'Maduro yönetimine son vermezseniz daha çok acı çekeceksiniz' diye bir mesaj yayımlanıyor.

"Bir askeri unsurun milletine yapacağı en büyük ihanet darbe girişimidir. Darbenin arkasındakiler ülkelerin onurunu çalarlar. Bir takım kuklalar vasıtasıyla o ülkeyi karıştırırlar.

"Biz seçilmiş idarecilerden yanayız ve darbelere karşıyız. Venezuela halkının ve seçilmiş iradenin yanındayız."

Ayrıntılar geliyor...