Abdülhamit Gül: 15 Temmuz gecesine ait çok önemli bir delil elde edildi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 15 Temmuz darbe girişimine yönelik önemli bir delilin bulunduğunu belirterek, "15 Temmuz gecesine ait çok önemli bir delil elde edildi.

Eklenme: 20 Temmuz 2018 13:34 - Güncelleme: 20 Temmuz 2018 13:39

Bir FETÖ'cünün telefonundan elde edilen veri. O gece FETÖ'nün doğrudan darbeyle alakalı olduğuna dair tüm tezlerimizi, verilerimizi güçlendiren yeni bir delile ulaştık" dedi.

Gül, Nizip ilçesinde basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Bakan Gül, "15 Temmuz gecesine ait çok önemli bir delil elde edildi. Bir FETÖ'cünün telefonundan elde edilen veri. O gece FETÖ'nün doğrudan darbeyle alakalı olduğuna dair tüm tezlerimizi, verilerimizi güçlendiren yeni bir delile ulaştık. Bunu da ilgililere ulaştırdık. Bu konuda bir adım bekliyoruz. Bu akşam da ABD Adalet Bakanı ile bir telefon görüşmesi yapacağım. Bu süreci hep beraber takip edeceğiz." diye konuştu.

"251 şehidimizin kanı yerde kalmayacak şekilde adalet tecelli etmekte"

15 Temmuz darbe girişiminden sonra fiili FETÖ yargılamalarının neredeyse üçte ikisi tamamlandığını belirten Gül, "Bu yıl sonu itibarıyla da bu davaların nihayete ereceğini görüyoruz. Burada da yine ağırlaştırılmış müebbet ve farklı sürelerde mahkumiyet öngörülen 2 binin üzerinde mahkumiyet söz konusu. Yine beraat eden sanıklar da var. Bu yargılamalar adil bir şekilde devam ediyor. 251 şehidimizin kanı yerde kalmayacak şekilde adalet tecelli etmektedir." dedi.

Gül, "FETÖ'nün yargıdan temizlenmesiyle beraber, 15 Temmuz sonrasında yaklaşık 4 bin hakim savcı ihraç edildi, yargı kendi mecrasına oturmaktadır. Nasıl Türkiye normalleşerek şahlanış dönemine geçiyorsa yargıda da artık rutin olağanlaşma ve adaletten şaşmayacak şekilde bir yapılanma söz konusudur. Artık yargıda da bunu yavaş yavaş hissetmekteyiz. Vatandaşlarımız da bunu hissetmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

"Herkes hukuka, kanuna uymak zorunda"

 Gül, terörist cenazesine katılan HDP'li vekillere soruşturma konusunda "Türkiye hukuk devletidir. Herkes hukuka, kanuna, nizama uymak zorundadır. Bu konuda da farklı bir durum olursa ilgili makamlar gerekli soruşturmayı yapar." dedi.

"Terör örgütlerinde ayrım yapmayacaksınız"

Akın İpek'in pasaportuna el konulması konusuna da değinen Gül, "Bu konuda medyada yansıtılandan farklı gelişmeler de var ama her halükarda süreci takip ediyoruz. Bu konuda hukukun gereği hiçbir terör örgütünü korumamaktır. Hukuk devletiyseniz teröristi korumayacaksınız. Terör örgütlerinde ayrım yapmayacaksınız, iyi terörist, kötü terörist ayrımı yapmayacaksınız." ifadesini kullandı.