Yüzyıllar öncesine dayanan güzellik sırları

Eski çağlardan bugüne güzellik anlayışı değişse de değişmeyen tek şey kadınların kişisel bakıma olan merakı. Kadınlar yıllar içinde güzelliklerini korumak için farklı yöntemlerden yararlandı. İşte geçmişten gelen güzellik yöntemleri...

Eklenme Tarihi: 05 Temmuz 2019

Yüzyıllardır kadınlar güzel ve bakımlı görünmek, güzelliklerini korumak için farklı yöntemlerden yararlanıyor. Kozmetik dünyasının mucizelerinin henüz ortaya çıkmadığı, o eski çağlarda kadınların imdadına doğa yetişiyordu. Kadınlar bakım için bitkilerden, kayalardan, yağlardan, topraktan faydalanıyordu. Bu konudaki en iddialı medeniyetlerden biri Eski Mısır'dı. Güzelliğiyle bilinen Nefertiti, Roma İmparatoru Jül Sezar'ı kendisine aşık eden Kleopatra, Mısır topraklarında yaşadı. Nefertiti'nin yağların gücünden faydalandığı, Kleopatra'nın ise güzel bir cilt için yüzünü eşek sütü sabunuyla yıkadığı, inek sütüyle ise süt banyosu yaptığı biliniyor. Yine Kleopatra'nın cildini ölü derilerden arındırmak için kumdan faydalandığı, yumurta akı ve kille maske yaptığı da farklı kaynaklarda karşımıza çıkıyor.

PEELING İÇİN DENİZ TUZU, KIRIŞIKLIK İÇİN ÇİÇEK SUYU

Antik Çin'de kadınlar sivilce problemiyle başa çıkmak için maş fasulyesini kullanıyordu. Ezerek macun haline getirdikleri fasulyeyi maske gibi uyguluyorlardı. Parlak bir cilt için ise nane yapraklarından faydalanıyorlardı. Japonlar ise deniz tuzuyla peeling yaparken, Güney Asya'daki kadınlar ise cildini Hindistan cevizi yağıyla nemlendiriyordu. Rönesans döneminde cildi iyice temizleyip beyazlatmak isteyen kadınlar, farklı otlar, yağ, çiçek suları, kafur gibi birçok maddeyi karıştırarak elde ettikleri ürün peeling gibi kullanıyordu. Ciltteki kırışıklıkları gidermek için ise süsen veya nilüfer çiçeğinin suyunu çıkarıp sabah-akşam yüzlerini bu suyla yıkıyorlar, lekeler için mürekkep balığı kılçığı içeren bir karışımdan faydalanıyorlardı. Osmanlı haremindeki kadınlar ise kil maskesi yapıyor, gül suyuyla ciltlerini temizliyorlardı.

Aradan geçen yıllarda güzellik anlayışı değişse de kadınların bakımlı, güzel, diri bir cilde sahip olma arzusu hiç değişmedi. İşte tam da bu nedenle İsveç menşeli güzellik teknolojisi markası Foreo, eski çağlardan günümüze hala geçerliliğini koruyan cilt bakım ritüellerini paylaştı.

İLK ADIM DERİNLEMESİNE TEMİZLİK

Güzel bir cildin temelinde temiz olması yatıyor. Cildi her gün sabah-akşam derinlemesine temizlemek, haftada bir kez peeling yaparak ölü derilerden arındırmak bakımın en önemli adımını oluşturuyor. Temizlik aşamasında cildinize uygun bir temizleme jeli, köpük ya da sabundan faydalanabilirsiniz. Hatta Foreo Luna 2’nin teknolojisinden yararlanabilirsiniz. Sadece birkaç dakikada derinlemesine temizlik sağlayan ürün, ultra-hijyenik silikon yüzeyi T-Sonic titreşimleri sayesinde cildi makyaj kalıntılarından, kir ve yağdan yüzde 99,5 oranında arındırıyor. Bunu yaparken o kadar hassas ki cildinizi kesinlikle tahriş etmiyor.