YSK'dan tartışma yaratan mühürsüz pusula genelgesi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından dün sandık kurulu başkanlarına gönderilen 'Sandık Kurullarının Oluşumu ve Görev ve Yetkileri' genelgesi de içerisinde yer alan ifadeler nedeniyle kafaları karıştırdı.

Eklenme Tarihi: 20 Haziran 2018

YSK genelgesinde ilk önce “üzerinde ilçe seçim kurulu mührü bulunmayan” ve “üzerinde sandık kurulu mührü bulunmayan” oy zarflarının geçersiz sayılacağı belirtildi.

YSK birkaç satır sonra ise kafa karıştıran şu ifadelere yer verdi

“Ancak üzerinde sandık kurulu mührü bulunmamasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti Yüksek seçim Kurulu filigranı, amblemi ve ilçe seçim kurulu mührü bulunan zarflar ile üzerinde leke veya çizik bulunsa dahi bunun özel işaret koymak amacıyla yapıldığı kesin olarak anlaşılamayan zarflar geçerli sayılır.”

Bu ‘ancak’ ile başlayan cümleden hemen önce ise YSK 24 Haziran’da geçersiz sayılacak oy zarflarını madde madde şöyle sıraladı.

a) Sandık kurulunca verilen biçim ve renkte olmayan,

b) Türkiye Cumhuriyeti Yüksek seçim Kurulu filigranı olmayan kâğıttan imal edilmiş olan,

c) Yüksek seçim Kurulu amblemi olmayan,

d) Üzerinde ilçe seçim kurulu mührü bulunmayan,

e) Üzerinde sandık kurulu mührü bulunmayan,

f) Tamamı yırtılmış olan,

g) Üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü dışında herhangi bir mühür, imza, yazı, parmak izi veya herhangi bir işaret bulunan zarflar geçersiz sayılır.

Peki güvenli bir seçim olması için neler yapılmalı?

Cumhuriyet'ten Aykut Küçükkaya bu maddeleri şöyle sıralad:
Sandık görevlileri sabahın erken saatlerinde görevli oldukları okullarda sabah 06.00’da hazır bulunmalı.

Oylar sayılırken yurttaşlar sayımı izleyebilir. Buna engel olunmak istenirse görevli avukatlar olay yerine çağırılmalı.

Sandık görevlileri seçmen kapalı oy alanına girerken elinde, telefon, pusula var mı ya da çıkarken ellerinde ayrıca boş pusula var mı diye dikkatle bakmalı.

Müşahitlerce oyların sandık sonuç tutanaklarına eksiksiz bir şekilde hem rakamla hem de yazı ile yazıldığı mutlaka kontrol edilmeli.

orbaları ilçelere taşıyacak araçlar mutlaka önceden kontrol edilmeli, araçların hiçbir yere uğramadan doğrudan seçim kurullarına gittiğinden emin olunmalı, bu amaçla araçlar takip edilmelidir.

YSK'nın genelgesi sosyal medyanın da gündemindeydi. Öne çıkan bazı yorumları sizler için derledik.

(Onedio - Ulaş Demircan)