Thomas Bach: Türkiye mülteci krizinden çok etkilenen ve mülteciler için çok şey yapmış bir ülke

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas BACH TRT SPOR’ a özel açıklamalarda bulundu.

Eklenme Tarihi: 27 Şubat 2019

İsviçre’nin Lozan Kentindeki IOC Genel Merkezinde Spor Her Yerde programına konuk olan Bach, Türkiye’nin adaylık süreci, Türkiye’nin mültecilerle ilgili çalışmaları, dopingle mücadele ve son günlerde gündemde olan Caster SEMENYA davası başta olmak üzere birçok konuya değindi.
Uluslararası Olimpiyat Komitesinin mültecilerle ilgili projelerinden bahseden Bach Türkiye’nin mülteciler için yaptığı çalışmaları ‘Türkiye mülteci krizinden çok etkilenen ve mülteciler için çok şey yapmış bir ülke’ sözleriyle değerlendirdi

İstanbul’un olimpiyatları düzenlemek için birçok imkana sahip olduğunu belirten Bach şöyle konuştu:
‘Kesinlikle İstanbul çok cazip bir ev sahibi olacaktır. Avrupa ve Asya arasında bir köprü konumunda. Türk insanı sporu çok seviyor. Olimpiyat Oyunları’nın İstanbul’da gerçekleştiğini gözümün önüne getirebiliyorum. Belki gelecekte İstanbul tekrar aday olmak isteyebilir ve bu durumda tanıttığımız yeni sistemden büyük fayda sağlar. Çünkü artık sadece neler istediğimizi söyleyip adayların bize gelmesini beklemiyoruz. Baştan beri oturup konuşuyor, tavsiyelerde bulunuyoruz. Bu iş için biraz erken diyebiliyoruz ya da başka çözümleri düşünün diyoruz... Artık potansiyel bir aday şehirle aramızda daha çok diyalog var‘ ifadelerini kullandı.

‘Uluslararası olimpiyat komitesi her zaman dopinge karşı sıfır tolerans politikasını uygulamıştır.’
Dopingle mücadele konusunda komitenin önemli çalışmalar yürüttüğünü belirten Bach bu konuda sıfır tolerans politikası izlediklerini belirtti.
Çalışmaların Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı da olan Uğur Erdener’in gözetiminde başarıyla ilerlediğini belirten Thomas BACH ‘IOC yıllar sonra bile test edilebilmesi için sporculardan alınan örnekleri saklamaya başlayan ilk organizasyon. Örneklerin daha gelişmiş metotlar ortaya çıktıkça tekrar test edilmesini sağlamaya çalışıyoruz kısa bir süre önce de IOC bütün sorumluluklarını ve yükümlülüklerinin devretti ve dopingle mücadele eden organizasyonun tamamen bağımsız bir yapıya bürünmesini sağladı. Bunu da kamuoyunda herhangi bir çıkar çatışması algısı dahi ortaya çıkmasın diye yaptı. Olimpiyat Oyunları’ndaki doping testi sistemini komiteden bağımsız hale getirip uluslararası ajansa bıraktık. Ayrıca sporculara verilecek cezaları da Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne bıraktık. Bütün temiz sporcuları korumak, vurgulayarak söylüyorum bütün temiz sporcuları korumak, onları pasaportlarından ya da yaptıkları spordan bağımsız olarak korumak görevimiz. IOC tarafından korunmak her temiz sporcunun hakkıdır. Biz de bunu yapıyoruz. Olimpiyat oyunları dışında IOC’nin herhangi bir gücü yok. Bu yüzden olimpiyatlar arasında geçen 4 yıllık süreçte uluslararası doping ajansının çalışmalarına ve uluslararası federasyonların kendi doping programlarını uygulamalarına  tam anlamıyla güveniyoruz ve uyguladıklarını umuyoruz ‘ diye konuştu.

‘CAS’ın hem bu kadınların kişisel haklarını koruyacak hem de adil yarışma ortamına katkı sağlayacak bir karar vereceği umuyorum’
Güney Afrikalı atlet Caster SEMENYA konusuna da değinen Bach ‘Bu konu sadece Caster Semanya’yı etkilemiyor. Başka kadınları de etkiliyor. Çok karmaşık ve zor bir durum. Birkaç gündür Lozan’da bu konuda duruşmalar vardı. Dava IAAF’ın yeni kuralları ile ilgili. Bu uluslararası olimpiyat komitesinin yaptığı bir kural değişikliği değil. Mahkeme sürecinin devam ettiğini de göz önünde bulundursak bu konuda çok fazla yorum yapmamam gerektiğini düşünüyorum. Davaya karıştığım eleştirileriyle karşılaşabilirim. Sadece CAS’ın hem bu kadınların kişisel haklarını koruyacak hem de adil yarışma ortamına katkı sağlayacak bir karar vereceği umudumu ifade edebilirim’ yorumunda bulundu.