Teknolojinin Türk kraliçeleri

Dell, HP, Vodafone, IBM gibi dijital dünyaya yön veren pek çok dev teknoloji şirketini Türk kadınları yönetiyor. Her biri milyarlarca dolara hükmedip dünyaya parmak ısırtan bu kadınlar, erkek egemen sektör tabusunu çoktan yıktılar... (POSTA)

Eklenme Tarihi: 08 Mart 2019

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü… Yani kadınların dokundukları işleri nasıl güzelleştirdiklerinin farkına varıldığı belki de tek gün. Fırsat verildiğinde her işte olduğu gibi dünya teknolojisine de yön veriyorlar. Vodafone, Dell, HP, Facebook, Index gibi küresel devlerin yönetim koltuklarını Türk kadınlarına emanet etmeleri boşuna değil. Milyar dolarlara hükmeden bu genç kadınlar, şirketlerini her yıl daha da büyüterek parmak ısırtıyorlar.

Peki bunu nasıl başardılar; işte POSTA’ya verdikleri formüller:

Didem Duru (Dell EMEA Müşteri Yönetim Başkanı):
Yönetim ekibinin yüzde 30’u kadınlardan oluşan şirketlerin ortalama yüzde 15 daha fazla kâr elde ettiği bilimsel bir gerçek. biz Dell’de herkesin sesinin duyulması ve anlaşılması için çalışıyoruz. Kadınların fikirlerini hayata geçirmede cesur ve kararlı olunursa, Türkiye’de yüzde 15 civarında olan kadın girişimci oranı kısa sürede yukarılara çıkacaktır.

Filiz Akdede (HP Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Yazıcılar Başkanı):
Kadınların azmi, mükemmeliyetçiliği, uzlaşmacı ve çok yönlü pratik yaklaşımları iş hayatında büyük bir avantaj. Önemli olan ne istediğinizi bilip hedefinize doğru korkusuzca ilerlemek. Başarılı olmak, yapılan işte fark yaratmaktan geçiyor. Azim, çalışkanlık, güçlü iletişim ve değişimlere hızlı adapte olabilmek başarılı olabilmenin anahtarları.

Zeynep Erkunt Armağan (Erkunt Traktör Başkanı):
Ben kadınların kendilerini tanımalarını, yöneticilik vasıflarını ortaya çıkarmalarını sağlamaya çalışıyorum. Çünkü kadın mükemmeliyetçi, titiz, sabırlı, doğruyu bulmaya çabalamaktan yorulmuyor. Sabrı, dikkati, öğreticilik yanları, teşvik etme yetenekleri kadının ortak noktasıdır. Kadın istihdamını artırıcı yasalar da fiiliyata geçirilmeli.