Nepal sokaklarının güleryüzlü masumiyeti

Medyafaresi.com yazarı İrem Uysal çıktığı uzak asya turundan notlarla gezmeyi sevenlere yeni bir pencere açıyor.

Eklenme Tarihi: 10 Nisan 2019

RUHU OLAN ŞEHİRLER: NEPAL KATHMANDU

İrem Uysal

Kocaman bir kalabalığın arasında tek başınalığımı bedenen değil ruhen kabul ediyorum. Çünkü, bu şehirde ruhum ile beraberdim.

Yola çıkmadan önce Nepal'in, kendini besleyip doldurabileceğin, iyi ve huzurlu hissedebileceğin mükemmel bir yer olduğu hep fısıldanmıştı kulağıma. Daha gitmeden tüm şehri ezberlemiştim.

Gittiğimde ise sanki her yeri biliyordum böylece yabancılık hissetmedim. Orada olduğum süre boyunca, ki bir ay kaldım, bir gün bile sıkılmadım. Harika bir deneyim yaşadım. Çünkü, Yolculukların öğretileri gönlünü açtığın ve oraya teslim olduğun zaman gerçek oluyor...

Kendini basit moda aldığında temel ihtiyaçların için yeterli olanı görmek, kendini gerçekleştirme serüveninde seni şaşırtıyor. 'Bununla mı doyacağım?' dediğin tıka basa hissettiriyor, 'Bunu mu giyeceğim?' dediğin 5 gün kalıveriyor üstünde, 'Burada mı yaşayacağım?' dediğin yer giderken ayrılık acısı ile ağladığın evin oluveriyor.

Her gün sıcacık duş aldığın evin, artık hafta bir duş aldığın yer oluyor. İstersen çeşme başlarında diğer kadınlarla soğuk su ile her gün duş alabilirsin tabi. Ah bu şehir, neler yapmadı ki güzel olan.

Bu şehir ciğerlerime çektiğim kötü dumandan bile vazgeçirdi beni. Fazlalıktı çünkü. Onun yerine asfaltı olmayan, toprak halde delik deşik yollardan geçen araçların, insanların ve hayvanların havaya kaldırdığı toz ve pislikle besledim ciğerlerimi.

Daha samimi geldi ancak zaman zaman şal ya da maske ile kapatmadan da edemedim ağzımı burnumu. Önünüzden her gelenin balgamını ve tükürüğünü fırlattığı bir yoldan, sıcak havanın da etkisiyle kalkan toz içerisinde ki partiküller sizi hasta etmek için yeterli diye düşünüyorum.