Mustafa Kemal ile Bulgar generalin kızı Dimitrina Koçareva'nın aşkı

Nice savaşlar, nice zaferler barındırıyor hayatı ve biz bunların hepsini biliyoruz. Ancak bir yönünü daha bilmeliyiz: Aşkı. Hayatına birçok kadın giren, nice aşklarda adı geçen Atatürk'ün tarihe geçen en büyük aşklarından birisini sizin için derledik.

Eklenme Tarihi: 22 Mart 2019

Atatürk’ün hayatında önemli yere sahip görevlerinden biri elbette Sofya Askeri Ataşeliği.

1913 yılında atandığı bu görev fikri gelişimine katkıda bulunmasının yanında, siyasi olarak da kendini göstermesi için büyük bir fırsattı.
Selanik'te başlayıp Dolmabahçe'de biten bir hayattan çok daha fazlasıdır onun yaşadıkları. Vatanını seven bir insanın hayatı değil, vatana adanmış bir hayattır. O bir subay değil, gerçek bir komutandı...

Ancak bir de bunun gönül bağı boyutu var… Kavuşulamayan sevgililer var… Dimitrina Koçareva var…
Dimitrina Koçareva, Bulgaristan’ın ünlü komutanlarından General Stilyan Kovaçev ile Ana Kovaçeva’nın kızıdır ve iyi düzeyde piyano çalıp, herkesi büyüleyen güzelliği ile bilinir.

Sık sık balolara ve hayırseverlerin düzenlediği gecelere katılan genç kadın ile Mustafa Kemal’in tanışması da bu vesile ile olur. Ortak arkadaşları Dima Açkov’un aracılığıyla katıldıkları gecede orkestra vals çalmaya başlayınca genç subay, Miti’yi dansa kaldırır.