Lüfer balığının faydaları

Balıklar vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalardır. Lüfer balığı da diğer balıkların arasında ''balıkların babası'' olarak bilinmektedir. Lüfer balığı hakkında yeterince bilgi sahibi değilseniz aşağıda vermiş olduğumuz bilgilere göz atabilirsiniz. (Milliyet)

Eklenme Tarihi: 24 Aralık 2018

Lüfer balığı balıkların babası olarak bilinmektedir. Balık yakalamayı seven kişilerin yakalamaktan en çok zevk aldığı balık lüferdir. Fakat ne var ki yakalaması hiç de kolay değildir.

Lüfer Balığı Akdeniz, Karadeniz, Marmara, Hint Okyanusu ve Atlas Okyanusu'nda sürüler halinde dolaşan pullu bir göçmen balıktır.

Lüfer balığının soğuk denizlerde yaşayanları daha yağlı ve lezzetli olur. Ülkemizde boğazda ve Karadenizde yetişen lüfer oldukça lezzetlidir.

Lüfer balığının sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Lüfer balığının faydalarını henüz bilmiyorsanız birazdan vereceğimiz bilgilere göz atabilirsiniz.

Lüfer büyüme ve gelişmeye, vücudun enerji üretmesine, cildin, sinirlerin ve sindirim sisteminin sağlığını korumasına yardımcı olan B vitaminlerini içermektedir.

Özellikle çok güçlü bir B12 kaynağıdır. 100 gr lüfer B12 günlük ihtiyacınızın %157’sini karşılamaktadır.