La Casa de Papel yokken Bella Ciao vardı!

Üçüncü sezonu sabırsızlıkla beklenen efsane dizi La Casa de Papel sayesinde popülerliği katmerlenen ve genç nesil tarafından da iyice bilinir hale gelen zamansız şarkı Bella Ciao'nun (Çav Bella) hikayesi...

Eklenme Tarihi: 21 Haziran 2019

İtalyancada Elveda Güzelim anlamına gelen Bella Ciao, son zamanlarda herkesin dilinde ancak eğlenerek gülerek söylediğimiz bu evrensel şarkının arkasında farklı bir hikaye var.

Çav Bella, İtalya'da Mussolini döneminde anti-faşist, komünist, devrimci, sosyalist grupların marşıdır.
Sözlerinin yazarı bilinmese de, melodisi yine eski İtalyan halk şarkılarından Po Valley adlı şarkının melodisine benzemekte. Bir zamanlar İtalya'nın kuzeyindeki Po Ovası'nda pirinç tarlalarında zor, hattâ sefil koşullarda çalışan işçilerin söyledikleri bu isyankâr şarkıyı ilk kim söyledi bilinmiyor ama bazı söylentiler var.

Söylenene göre, sabahleyin pirinç tarlasına çalışmaya giden bir adamın evde bıraktığı karısına hitaben söylediği sözlerden oluşuyor Çav Bella. İşte sonrasında Po Ovası'ndaki işçilerin diline dolanan şarkı kısa süre sonra II. Dünya Savaşı patlayınca, İtalya'da önce Mussolini'ye, sonradan da Alman işgalcilere karşı mücadele veren İtalyan anti-faşist direnişçiler tarafından sözleri bir parça değiştiriliyor ve marş formatında söylenmeye başlanıyor.

Direnişin bir sembolü haline gelen şarkı, kısa sürede anarşistleri, komünistleri, sosyalistleri ve diğer anti-faşist grupları bünyesinde toplamış olan İtalyan partizanlarının resmi marşı haline gelmiş.
Savaştan sonra da haksızlığa, eşitsizliğe karşı mücadeleyi benimseyenlerin, devrime inananların, Sosyalistlerin marşı, yani bir devrim şarkısı olmayı sürdüren Bella Ciao dünyanın dört bir köşesinde onlarca farklı dilde seslendirildi.