Küçük İskender kimdir?

Ünlü yazar Küçük İskender uzun süredir kanserle mücadele ediyordu. Küçük İskender Bodrum'da evinde kansere yenik düştü. Peki Küçük İskender kimdir? İşte merak edilenleri...

Eklenme Tarihi: 03 Temmuz 2019

Bir süredir kanserle savaşan Küçük İskender 55 yaşında hayata gözlerini yumdu. Küçük İskender Türk Edebiyatı’na şiir, roman, deneme ve günlük gibi pek çok edebi türde eserler verdi. İşte Küçük İskender'in hayat hikayesi...

Şiir, roman, deneme, günlük gibi pek çok edebi türde eserler veren, ilk filmi “Ağır Roman” ile oyunculuğa da adım atan Küçük İskender’in tam adı Derman İskender Över’dir.

1964 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Küçük İskender, Kabataş Erkek Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne girdi, son sınıfında okulu bıraktı. Ardından İstanbul Üniversitesi sosyoloji bölümüne girdi, ancak burayı da tamamlamadı.

1980’li yıllardan başlayarak günümüze kadar çeşitli dergilerde şiirler, eleştiriler, denemeler yazdı. İlk şiiri Milliyet Genç Sanat Dergisi’nde, İskender Över ismiyle çıktı. Profesyonel olarak 1985’te Adam Sanat Dergisinde şiirleri yayımlanmaya başladı.