O garip cinayet: Katil televizyon yıldızı, maktulün karısı pavyonda şarkıcı oldu

Kumkapı cinayeti 90'lı yıllara damgasını vurmuştu. O dönem parlamak için fırsat bekleyen feminist hareketlerin de el atmasıyla gariplikler birbiri ardına gelmişti. İşte o cinayet olayı...

Eklenme Tarihi: 05 Aralık 2018

Cinayetin gerçekleşme şekli, suçlular, günahsızlar, haybeye gidenler halen yeterince aydınlanmamış olsa da, olay üç aşağı beş yukarı şöyle gerçekleşmişti.

Kız kardeşi Sinem, annesi Ersin Sakartay ve bir arkadaşıyla birlikte Kumkapı'da yemek yiyen Zeynep Uludağ, annesinin ortaya attığı bir taciz iddiası üzerine kendisini kavganın içinde buldu. Neler oldu, neler bitti bilinmezken, restoranın mutfağına giden Zeynep Uludağ elinde bir bıçakla geri döndü. Kavganın tarafı olup olmadığı dahi şüpheli olan İsmail Kızılkaya, öfkeli Zeynep Uludağ’ın bıçak darbelerinin hedefi oldu. İsmail Kızılkaya olay yerinde son nefesini verdi.

Yaşama veda eden genç adam, ardında dul bir eş ve iki küçük çocuk bıraktı. Zeynep Uludağ da gözaltına alındı ve mahkeme süreci başladı.

Ancak mahkeme süreci alışılmışın oldukça dışındaydı. Türk basını ilgi çekici bulduğu bu olayın üzerine balıklama atlamış, köpürtmüş ve tüm kamuoyunun dikkatini bu olaya çevirmişti. Cinayet sıradan bir meyhane kavgası olmaktan çıkmıştı. Artık bir kadın davasıydı. O dönem Türkiye’de sesi nadiren duyulan feminist hareketler davada taraf olmuştu.