Avustralya'da yeni bulunan meyve ile kanser önlenebilecek

Araştırmacılar, sadece Avustralya’nın Kuzey Queensland bölgesindeki yağmur ormanlarında yetişen nadir bir meyve türüne rastladılar.

Eklenme Tarihi: 12 Ağustos 2017

Araştırmacılar, sadece Avustralya’nın Kuzey Queensland bölgesindeki yağmur ormanlarında yetişen nadir bir meyve türüne rastladılar. Meyve, ‘Blushwood’ ismi verilen bir ağacın ürünü. Bilim insanları meyveden aldıkları enzimle kanser tümörlerini yok etmeyi başardılar.

Şu anda test aşamasında olan ilaca ‘EBC 46’ adı verildi. Projenin önderi olan Berghofer Tıbbi Araştırma Merkezi’nden Dr. Glen Boyle, EBC-46’yı şöyle açıkladı: “Preklinik denemelerimizde, ilacı deneklerimize enjekte ettik. Beş dakika içinde enjekte edilen bölgede morarma görüldü. 24 saat içinde ise tümörün yer aldığı bölge tamamen siyahlaştı. Bunun üzerinden birkaç gün sonra geçince bölgede kabuk oluştu. 1.5 hafta içinde kabuk kendiliğinden düştü ve tümör yok oldu.”

Berghofer’ın internet sitesinde EBC-46’nın farelerde, kedilerde ve atlarda test edildiği ve başarılı sonuçlar elde edildiği yazıyor. İlaç, direk olarak tümöre enjekte ediliyor ve birkaç gün sonra tümör yok oluyor.

Henüz sadece hayvanlarda denenen laboratuvar testlerinde, deneye tabi tutulan tümörlü hayvanların %70’inde başarılı sonuçlar elde edildi ve tümörler yok edildi. Maalesef çeşitli nedenlerden dolayı ilaç insanlarda henüz denenmedi. Bu nedenle araştırmacılar kesin bir şey söyleyemiyor.